Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de masa

In cazul unui program de lucru de 9 ore din care 1 ora este pauza:
Ce cuprinde aceasta pauza?
In aceasta pauza de masa se pot contoriza toate celelalte nevoi : fiziologice, igiena (spalat pe maini), fumat, etc ?
Multumesc anticipat.
Acea pauza este alocata mai mult pentru masa , nu si pentru celelalte nevoi.
Asa este, pauza de masa este numai pentru masa,dar din proprie experienta am constatat ca fumatorii au obiceiul sa-si mai ia pauze de fumat astfel incat acestia profita si isi iau pauze mai des decat un nefumator. Angajatorul nu are obligatia sa va acorde in afara pauzei de masa si pauze de fumat. Ganditi-va daca fumeaza in 8 ore sa zicem 10 tigari x 3 minute minim/tigara rezulta ca un fumator are o pauza suplimentara de minim 30 minute si ar fi nedrept fata de un nefumator care munceste 8 ore.
Acest lucru trebuie prevazut la nivel de angajator in reg.intern.
In ceea ce priveste "pauza de fumat" sunt de acord cu dvs. Nu sunt fumator. Am enumerat-o ca sa ma fac inteles. Problema se pune atunci cand se contorizeaza nevoile fiziologice si cele de igiena (manipularea marfii in receptie sau depozit implica mult praf)

Mai am o intrebare:
Tinanad cont ca exista un program de munca inegal, cu zile de 11 ore, 8 ore dar si de 6,5 ore, ei bine in ziua cu pragramul de 6,5 ore care e durata pauzei de masa?
Art. 134. C.mun.
(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
(3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.