Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reabilitare bloc, termopan montat prost
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reabilitare bloc, termopan montat prost

Stau intr-un bloc de 10(zece) etaje,eu stand la etajul 9. Acum doi ani blocul a fost reabilitat termic ( polistiren + termopan). Anul trecut au fost cateva zile de ploi torentiale si a intrat apa in camera,pe perete pe sub glaful exterior si intre rama geamului si glaful ext. Am vb cu presedintele blocului dar prima data nu si-a dat interesul dar dupa ce l-am "amenintat" cu OPC a pus mana pe telefon si a sunat firma de termopane. Au venit,au luat la cunostiinta si au zis ca vor veni in primavara (anul asta) si vor schimba toata tamplaria PVC. Intrebarea: au garantie pt lucrare? As putea sa vb cu firma de asigurare a apartamentului sau sa astept pana vor rezolva ei? Va multumesc.
OPC-ul nu are nicio treaba cu presedintele blocului si nici cu administratorul.
Obligatia administratorului, in conlucrare cu presedintele ar fi sa ia legatura cu firma respectiva si sa urmareasca rezolvarea problemei.
Lucrarile de reabilitare facute de primarii au garantie de 3 ani. Eu zic sa aveti putina rabdare cu firma aia.
1-Atentie sporita cu l-am "amenintat" cu OPC a pus mana pe telefon si a sunat firma de termopane !
ANPC nu se implica in solutionarea de astfel de sesizari venite din partea unui proprietar care nu este parte din contractul incheiat de catre executant si beneficiar=asociatia de proprietari
2-
Intrebarea: au garantie pt lucrare?

In cadrul asociatiilor de proprietari problemele curente ,se solutioneaza cu decenta,intelepciune si cu toleranta
Asociatia de proprietari reprezinta o familie compusa din mai multi proprietari-fiecare din acestia putand sa se confrunte cu diferite probleme -pe care restul proprietarilor-cu intelepciune si cu toleranta le pot solutiona
Apelarea sau solutionarea problemelor curente prin amenintari ,genereaza inrautatirea relatiilor intre parti,favorizeaza un climat de asimpatii,suspiciuni intre vecini
Raspunsul referitor la existenta garantiei lucrarii...teoretic orice lucrare de executie modernizare hidroizolatie trebuie sa fie insotita de PV receptie si de garantia data de catre executant
Concret,puteti afla date concrete referitor la garantie,solicitand presedintelui de asociatie de proprietari,in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007 sa va clarifice aspectul care va suscita interesul
In cazul reabilitarilor termice situatia este un pic mai complexa, in sensul ca beneficiarul direct al lucrarii este primaria. Asociatia semneaza doar un contract de mandat.
Deci, in mod normal, asociatia nu are nicio o treaba cu firma executanta, totul ar trebui facut prin intermediul primariei. Dar, pentru rapiditatea rezolvarii, se poate lua legatura direct cu firma respectiva care nu va dori sa figureze cu bube care duc la intarzieri la plata contractelor.
Astfel de probleme la reabilitari sunt destul de frecvente. Ele apar datorita faptului ca la licitatii (pe pachete de 10-20 blocuri in sectorul 2 de exemplu) pot participa doar firme foarte mari care isi permit sa achite o garantie de 10% din total. O scara de 8-10 etaje costa la primarie aprox 18-20 miliarde de lei vechi, deci cel putin atat ar ajunge si garantia. Daca faci pe banii tai toate lucrarile iesi cam la 20-25% din pret.
La licitatii toti coboara cu pretul cat mai jos, in dorinta de a lua pachetul. Firma care castiga sub-sub-sub contracteaza si la executantul efectiv ajung foarte putini bani. Si amaratul ala trebuie sa faca bici si sa mai si pocneasca. De asta, se folosesc materiale foarte slabe calitativ, manopera la fel, ca trebuie sa manance multi pe traseu.

Initiatorul topicului nu a facut precizarea conform careia Acum doi ani blocul a fost reabilitat termic ( polistiren + termopan).-beneficiind de programul de modernizare condominii sustinut partial de guvern si autoritatea publica locala si nici ca imobilul este situat in Bucuresti
Sunt numeroase cazurile atat in Bucuresti cat si in alte localitati,in care autoritatea locala intarzie sa se implice concret,sau exista incheiate formalitatile dar nu mai exista fonduri,astfel incat proprietarii inteleg sa execute modernizarea la imobil prin resurse proprii si achitare esalonata

ynocentta a scris:

Initiatorul topicului nu a facut precizarea conform careia Acum doi ani blocul a fost reabilitat termic ( polistiren + termopan).-beneficiind de programul de modernizare condominii sustinut partial de guvern si autoritatea publica locala si nici ca imobilul este situat in Bucuresti

Stimata doamna, credeti-ma, nu exista bloc in toata gradina Mioritei care sa faca pe banii proprii ai proprietarilor reabilitarea termica (polistiren + termopan asa, cum sustine initiatorul) mai ales la un bloc cu 10 etaje. Este 100% clar ca este vorba de bani publici si 90% as fi sigur ca este vorba de Bucuresti. Sunt foarte rare cazurile si cand asociatia plateste 20-30% din costul lucrarii, contractele semnate inainte de schimbarea modificarii. De cele mai multe ori, asociatia nu stia din ce anume plateste 20-30%, procent care de fapt acoperea costul lucrarii integral facute in regie proprie fara primarie.