Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit forfetar la firma cu activitate suspendata in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit forfetar la firma cu activitate suspendata in perioada 09.2008-03.2009

buna
as dori sa stiu daca sunt obligata la plata acestui impozit in anul 2009 tinand cont de faptul ca in perioada septembrie 2008- martie 2009 am avut suspendata activitatea firmei iar acum cand i-am dat drumul din nou, am pornit practic de la zero desi am pastrat activitatea initiala . va multumesc pentru orice sfat
Nu se stie daca societatea dvs va fi considerata start up.Trebuie sa apara normele si ne lamurim.
Am intrat in posesia draftului pentru normele metodologice si se pare ca firmele suspendate vor beneficia de clamenta in privinta impozitului forfetar.
Eurocontab Consult SRL, Contabil
parerea mea este ca veti plati deoarece pana in septembrie 2008 ati avut activitate si nu poate fi vorba de start-up.

punctul 11.5 din norme : daca perioada de inactivitate temporara inceteaza in cursul anului 2009, contribuabilii aplica prevederile art 18, alin 2, de la data incetarii inactivitatii, corespunzator cu perioada ramasa pana la 31 decembrie 2009.

oricum dvs. ai inceput activitatea inainte de 1 mai, deci veti plati impozit forfetar in conditiile legii ca oricare alt contribuabil ce desfasoara activitate.
Accesand acest link veti putea descaca textul integrat al HG 488 pentru completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii 571 pe 2003 privind Codul Fiscal:

[ link extern ]

Acest document contine varianta hotararii de guvern aprobata in data de 28 aprilie 2009 si publicata in MO nr 286 din 30 aprilie 2009.

Eurocontab Consult SRL, Contabil