avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Tichetele de cresa
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Tichetele de cresa

"In schimb, puncteaza Jean Istasse, valoarea tichetelor de cresa se cumuleaza cu alocatia de stat pentru copii acordata conform prevederilor Legii nr. 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii, republicata, si cu stimulentul care se acorda la reluarea activitatii in conformitate cu prevederile OUG nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului."
Buna ziua!

Ma lamureste si pe mine cineva cum se cumuleaza toate aceste valori? 430 pt cresa, cu 200ron alocatia si cu 500 ron stimulentul? Si daca se cumuleaza ce? nu au voie sa depaseasca vreo valoare?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:42, 9 Aprilie 2014
1. Prin "se cumuleaza" se intelege ca se pot lua toate impreuna, fara ca una din ele sa le anuleze pe celelalte.

2. Adica puteti sa luati impreuna si tichetele de cresa si alocatia de stat pentru copii si stimulentul de insertie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichet de cresa sorinacheis sorinacheis Ma aflu in Ccc si beneficiez de indemnizatie.Am sa ma intorc la servici cu 60 zile inainte sa implineasca copilul meu 2ani pt a beneficia de stimulent.Pot sa ... (vezi toată discuția)
Tichete cresa kilip kilip Buna seara, As vrea sa stiu daca beneficiez de tichetele de cresa, imi este afectat stimulentul de insertie sau poate fi afectata alocatia copilului de pana ... (vezi toată discuția)
Tichete de cresa Eladaela Eladaela Cui si in ce conditii se acorda tichetele de cresa? (vezi toată discuția)