avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua.
Pe baza urmatoarelor date:
- data nasterii:mai 1961,
- facultate: 1980-1985
- intrat in muncala Combinat Chimic pana in 1990 (din care 3 ani stagiatura) (salariat)
- modificat loc munca in proiectare+cosnsultanta din 1990 pana in prezent cu 2 ani ce lipsesc din cartea de munca, cu specificatia ca ultimii 4 ani am fost PFA, nu Salariat, cotizarea facandu-se cf. legii.

Fata de aceste informatii,va rog sa-mi spuneti varsta de pensionare (anticipata) si respectiv penalitatile aferente in cazul in care dosarul este depus in acest an
Multumesc anticipat pentru raspunsul Dvs.
- din anul
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:43, 9 Aprilie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece nu ati precizat exact care este stagiul dvs. de cotizare la pensie am calculat ca ar fi aproximativ 26 de ani (fara facultate).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani, in luna mai 2023;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani, in luna mai 2018, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare la pensie de 40 de ani si 2 luni;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani, in luna mai 2018, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 32 de ani si 2 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

doua intrebari legate de pensionarea anticipata baciu rodica baciu rodica Buna ziua, 1. Ma numesc Rodica, sunt nascuta in decembrie 1961, si as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat sau partial anticipat si in ce ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Eliana1 Eliana1 Buna ziua, Sunt nascuta in iulie 1961 si am o vechime in munca de 32 de ani si 3 luni. M-ar interesa in ce conditii as putea beneficia de pensia ... (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare Lentian Lentian Buna ziua, Sunt nascuta in data de 05.07.1961 si m-am angajat la data de 20.02.1984 si am lucrat pana in data de 28.05.2012..Am fost 1 an in somaj. De 1 an ... (vezi toată discuția)