avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier trecere de pietoni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier trecere de pietoni

Am si eu o problema:
Tatal meu a accidentat din nefericire o persoana pe trecerea de pietoni in urma cu 2l uni de zile in municipiul Bucuresti, sector 6. Persoana respectiva a scos certificat de la IML cu 30 de zile de ingrijiri medicale pentru fractura de umar si cere daune de 11000 RON care ni se pare cam mult
As dori sa stiu daca ar avea rost sa cerem o contra-expertiza, avand in vedere ca nu a stat nici o zi internata in spital si ce ar putea pati tatal meu in cazul in care nu o sa existe o intelegere pana la urma intre parti.
Va rog mult sa ma ajutati.
In speta se retine infractiunea de vatamare corporala din culpa.
Daca se va retrage plangerea /va opera impacarea , e inlaturata raspunderea penala.Insa daunele materiale si morale sunt foarte mari....
este bine sa cereti o contra expertiza cu obiective bine stabilite...in ceea ce priveste faptul ca partea vatamata nu a stat nicio zi in spital internata nu are relevanta in ceea ce priveste zilele de ingrijiri medicale,lege nu prevede cerinta ca victima sa stea internata, putand beneficia si de tratament ambulatoriu
Este vorba ca ati accidentat o persoana pe trecerea de pietoni.
Infractiunea savarsita este cea prev. de art. 184 c.p. vatamare corporala din culpa.
Se iau in calcul numarul de zile de ingrijiri medicale stabilite prin certificatul medico-legal.
Tratamentul se poate face si ambulatoriu.
Pedeapsa se poate obtine cu suspendare, si obligarea la despagubiri catre partea vatamata, daca aceasta se constituie parte civila. despagubirile sunt materiale, care trebuiesc dovedite de partea vatamata si daune morale.
Cel mai bine ar fi sa ajungeti la o intelegere cu persoana vatamata.
Daca ajungeti in instanta, va puteti impaca.
Av.Werbic Stefania
Exista situatii in care accidentul nu putea fi evitat de catre conducatorul autovehiculului chiar daca pietonul s-a angajat in traversare pe trecerea pentru pietoni
Sigur , opinia d-lui Cioan este corecta , raspunderea penala a dvs , in anumite cazuri , nu poate fi angajata chiar si atunci cand pietonul s-a angajat intr-o traversare regulamentara pe trecerea de pietoni.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident de masina cu victima martinel martinel Aseara am incercat sa evit o groapa si am pierdut controlul volanului lovindu-ma cu roata de bordura.Problema este ca pe bordura era un pieton pe care l-am ... (vezi toată discuția)
Plangere penala sau civila ? lemonik lemonik Am citit ca termenul de depunere a plangerii penale este de 2 luni de la data producerii accidentului / de cand se stie cine este faptasul. Prietenul meu a ... (vezi toată discuția)
Accident rutier pieton iuliana2707 iuliana2707 Buna ziua! numele meu este Iuliana, am 22 de ani si am fost victima unui accident rutier pe trecerea de pietoni pe culoarea semaforului verde. Am fost acrosata ... (vezi toată discuția)