Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt pensionar si angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt pensionar si angajat

Sunt angajat la o institutie bugetara si intre timp am iesit si la pensie in 2012 cu o pensie de 1263 desi am 53 de ani, dar sunt artist instrumentist (trompeta) si am beneficiat de grupa 1 . Acum sunt in continuare angajat la institutie, dar noua conducere ma obliga, verbal bineinteles, sa i-mi dau demisia si sa devin colaborator pe o perioada determinata de un an.
Vreau sa stiu, daca ,legal au dreptul sa faca acest lucru.
Multumesc anticipat.
1. Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

2. Daca presiunile exercitate de angajator asupra salariatului pentru a obţine demisia acestuia sunt cauzate de săvârşirea de către salariat a unei abateri disciplinare, angajatorul are la dispoziţie posibilitatea sancţionării disciplinare a salariatului, inclusiv prin desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Angajatorul are obligatia să respecte prevederile legale privind cercetarea disciplinară prealabilă, anterior aplicării oricărei sancţiuni disciplinare, cu excepţia avertismentului scris care se poate aplica fara a se efectua in prealabil cercetarea disciplinara.

3. Salariatul care a demisionat va putea să sesizeze instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretinde că demisia a fost provocată de angajator.

Mesaj editat:
@ cucs61

Data post: Vineri, 11 Aprilie 2014, 14:56
Forum Dreptul muncii - contract de munca, demisie, salariu si altele
Subiect Re Sunt pensionar si angajat

Buna ziua
Acum vreo 2 zile am pus urma toarea intrebare, la care a-ti avut amabilitatea sa-mi raspundeti:
Sunt angajat la o institutie bugetara si intre timp am iesit si la pensie in 2012 cu o pensie de 1263 desi am 53 de ani, dar sunt artist instrumentist (trompeta) si am beneficiat de grupa 1 . Acum sunt in continuare angajat la institutie, dar noua conducere ma obliga, verbal bineinteles, sa i-mi dau demisia si sa devin colaborator pe o perioada determinata de un an.
Vreau sa stiu, daca ,legal au dreptul sa faca acest lucru.

Astazi am primit o instiintare de la conducere ca mi-a incetat CMI conform cu legea 56 lit c. Eu ce pot sa fac acum? Au dreptul sa faca acest lucru?
Inteleg ca la art 56 lit c se refera la varsta standard de pensionare, adica 65 de ani.
Cand am iesit la pensie domnul director a zis ca sa nu aducem decizia de pensionare, pentru ca se vor bloca posturile si acum ma da pur si simplu afara cu o instiintare la care pot sa ma gandesc doar pana pe 18 apr. ce sa fac.
Multumesc anticipat.

=======

Cam tardiva incetarea c.i.m. in baza acestui articol acum , dupa iesirea la pensie a dvs.

Singura solutie este contestarea in instanta a deciziei de incetare a c.i.m.