Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare, platite luna urmatoare?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare, platite luna urmatoare?!

Buna ziua,

Am sesizat acum in Codul Muncii art. 123 (1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in temeiul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.

Cum adica in luna urmatoare? Pana acum am evidentiat si calculat orele suplimentare in luna in care au fost efectuate. Cum e corect?

Multumesc.
Buna ziua!
Articolul se refera la plata sporului pentru orele suplimentare.
In cazul in care orele suplimentare nu se pot recupera in luna urmatoare,atunci se plateste in luna sporul pt ore suplimentare.