Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Declaratie 096 si 010 sau numai 096 in 2014
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Declaratie 096 si 010 sau numai 096 in 2014

Sunt SRL si am depus in cursul anului 2014 (pe 01 aprilie 2014) intre 1-10 a urmatoarei perioade fiscale (luna sau trimestrul, dupa caz) declaratia de mentiuni 096 privind anularea inregistrarii in scop de TVA, in vederea plicarii regimului de scutire prevazut la art. 152 din Codul Fiscal.

Pe 07 aprilie 2014 am ridicat, de la ANAF, Decizia privind anularea inregistrarii in scop de TVA. In decizie scrie ca inregistrarea in scop de TVA se anuleaza la data comunicarii deciziei, deci pe 07 aprilie 2014 cand mi-a fost comunicata.
Pe data de 11 aprilie 2014 am vrut sa depun la ANAF declaratia de mentiuni 010 care a fost refuzata pe motiv ca nu trebuie depusa.

Intrebarea este daca se depune doar 096 (declaratia de mentiuni cu privire la TVA) fara 010 (declaratie de mentiuni pentru persoane juridice). Eu consider ca 010 ar trebui sa cuprinda toate mentiunile cu privire la vectorul fiscal al persoanei juridice. Se ia in considerare declaratia de mentiuni 096 separat doar pentru TVA si 010 pentru toate celelalte mentiuni fara TVA?

Intrebare
In 010 puteti completa doar :

Scoatere din evidenţă ca persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA

1.13. Ca urmare a încetării activităţii sale economice
1.14. Ca urmare a desfăşurării în exclusivitate de operaţiuni care nu dau drept de deducere a T.V.A.
1.15. Ca urmare a faptului ca persoana impozabila nu era obligata si nici nu avea dreptul sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA.
Ioan Petru Butariu, Contabil
In declaratia de mentiuni 010 se completeaza:

A. FELUL DECLARAȚIEI
Se marchează cu "X" pct. 1 sau 2, după caz.
Atenție! În cazul declarației de mențiuni se completează toate rubricile formularului cu datele
valabile la momentul declarării, indiferent dacă acestea au mai fost declarate.

Ca urmare a depunerii declaratiei de mentiuni 096 (la cerere) pentru scoatere din evidenţă ca persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA (nu scoaterea din evidenta din oficiu de catre ANAFca urmare a nedepunerii declaratiilor) nu se potriveste nici una din optiunile:

1.13. Ca urmare a încetării activităţii sale economice
1.14. Ca urmare a desfăşurării în exclusivitate de operaţiuni care nu dau drept de deducere a T.V.A.
1.15. Ca urmare a faptului ca persoana impozabila nu era obligata si nici nu avea dreptul sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA.

Se potriveste pe jumate punctul :
1.15. Ca urmare a faptului ca persoana impozabila nu era obligata sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA.
M-a incurcat partea din punctul 1.15 care nu se potriveste cu situatia mea:
,, si nici nu avea dreptul", pentru ca eu aveam deptul sa splicit inregistrarea ca platitor de TVA.

Nu am bifat nimic la punctele 1.13 , 1.14, 1.15 , am completat direct la 1.16 data anularii inregistrarii ca platitor de TVA, data comunicarii deciziei , 07 aprilie 2014.

Totusi la ANAF, sector 2, Bucuresti, a spus ca nu trebuie depusa.

Trebuie depusa 010 sau nu?

Dupa data anularii inregistrarii in scop de TVA si anularea certificatului de inregistrare in scop de TVA emis de ANAF codul de identificare fiscală CUI va fi RXXXXXXXX in loc de ROXXXXXXXX sau numai cele 8 XXXXXXXX cifre fara litere?

Epuree, utilizator
Epuree a scris:

In declaratia de mentiuni 010 se completeaza:

A. FELUL DECLARAȚIEI
Se marchează cu \"X\" pct. 1 sau 2, după caz.
Atenție! În cazul declarației de mențiuni se completează toate rubricile formularului cu datele
valabile la momentul declarării, indiferent dacă acestea au mai fost declarate.

Ca urmare a depunerii declaratiei de mentiuni 096 (la cerere) pentru scoatere din evidenţă ca persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA (nu scoaterea din evidenta din oficiu de catre ANAFca urmare a nedepunerii declaratiilor) nu se potriveste nici una din optiunile:

1.13. Ca urmare a încetării activităţii sale economice
1.14. Ca urmare a desfăşurării în exclusivitate de operaţiuni care nu dau drept de deducere a T.V.A.
1.15. Ca urmare a faptului ca persoana impozabila nu era obligata si nici nu avea dreptul sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA.

Se potriveste pe jumate punctul :
1.15. Ca urmare a faptului ca persoana impozabila nu era obligata sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA.
M-a incurcat partea din punctul 1.15 care nu se potriveste cu situatia mea:
,, si nici nu avea dreptul\", pentru ca eu aveam deptul sa splicit inregistrarea ca platitor de TVA.

Nu am bifat nimic la punctele 1.13 , 1.14, 1.15 , am completat direct la 1.16 data anularii inregistrarii ca platitor de TVA, data comunicarii deciziei , 07 aprilie 2014.

Totusi la ANAF, sector 2, Bucuresti, a spus ca nu trebuie depusa.

Trebuie depusa 010 sau nu?

Si eu zic tot asa ca nu se depune 010 in acest caz.

Dupa data anularii inregistrarii in scop de TVA si anularea certificatului de inregistrare in scop de TVA emis de ANAF codul de identificare fiscală CUI va fi RXXXXXXXX in loc de ROXXXXXXXX sau numai cele 8 XXXXXXXX cifre fara litere?

XXXXXXXX (deci fara R sau RO)
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc mult.