Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neplata diurnei din 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neplata diurnei din 2010

lucrez la o firma de constructii si din 2006 ne tot trimite prin toata tara pe diverse santiere si din 2010 nu am mai primit diurna.
Intrebarea mea este pot da firma in judecata sa imi plateasca diurna din 2010 pana in momentul de fata.
Pentru anul 2010 si pentru lunile ianuarie -martie 2011 , pe calea unei actiuni in justitie, nu mai puteti obtine nimic, deoarece dreptul la actiune al dvs este prescris, conform art.171 alin.1 C.mun.

Art. 171 C.mun.
(1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului .

Pentru celelalte perioade din anii 2011, 2012, 2013 , puteti promova o actiune in instanta sau puteti apela la procedura medierii.
multumesc mult de raspuns