Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere salariu pe cm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere salariu pe cm

Va rog sa imi spuneti daca conform noului cod al muncii este posibil reducerea salariului pe cartea de munca fara a schimba incadrarea sau timpul de lucru. Mai exact: pana acum a fost incadrat cu studii superioare si i s-a spus ca, conform noului cod, salariu ii poate fi redus nemai tinandu-se cont de studii.Multumesc
Art.14 C.mun. (1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
e) salariul;

Regula in materie de modificare a contractului individual de munca este modificarea prin acordul partilor. Prin exceptie, este posibila modificarea unilaterala numai in cazurile si conditiile expres prevazute de lege, , si anume:
- detasare
- delegare
- în cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

Este posibilă modificarea unilaterală a salariului, prin decizie a angajatorului, în ipoteza incidenţei unui act normativ sau a unui contract colectiv de muncă.

Prin urmare, atacati in instanta modificarea unilaterala a c.i.m., sub aspectul salariului.