Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pierdut talon auto pe numele tatului meu decedat, ce ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pierdut talon auto pe numele tatului meu decedat, ce fac?

Buna ziua,

Am pierdut taloanele de la doua masini care erau pe numele tatalui meu decedat.
Am facut partaj-ul la notar si o masina a fost trecuta pe numele meu, cealalta pe numele mamei. Maine ma duc la circa financiara sa schimb codul fiscal la cele doua masini.

Am la mine actele de la notar (partaj, procura ca sa-i fac talonul mamei), cartiile de identitate auto, copii dupa buletine (al meu, al mamei, al surorii), certificatul de deces (copie) si mostenire (original).

As vrea sa-mi spuneti daca mai trebuie sa platesc vreo taxa sau daca mai am nevoie de vreun act inainte de a merge la politie la drpciv?

Multumesc!:))
Se pare ca aveti o mare parte din acte in regula.
Va mai trebui sa platiti taxele pentru eliberarea taloanelor masinilor, chitantele va trebui sa le aveti deja, precum si celelalte astfel :
■Cerere Inmatriculare (Transcriere)
■Certificat de Radiere
■Cerere Numere Preferentiale (daca se doreste)
■Fisa Inmatriculare
■Contract de Vanzare-Cumparare (sau Factura) ori Acte Mostenire
■Procura reprezentare
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
■Asigurare RCA
■RAR (carte identitate + certificat autenticitate)
■Taxa Talon (CEC : ÷ 37 RON)
■Taxa Inmatriculare (Primarie : ÷ 52 RON)
■Impozit (Primarie : se calculeaza din data respectiva pana la sfarsitul anului)
■Certificatul Fiscal [Primarie : este nevoie de certificatul fiscal si de la vanzator si de la cumparator, numai daca este cazul (ori mostenitori)]
Va mai puteti interesa direct la D.R.P.C.I.V. PIPERA, Permise și Înmatriculări Auto prin telefon direct la numarul 021-232.48.28.