Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe câștigurile din pariuri sportive ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe câștigurile din pariuri sportive online

Bună ziua,

Sunt nou pe acest forum și nu știu dacă acest subiect a mai fost discutat sau nu și prin urmare am să rog pe cineva să îmi posteze un link în situația în care există un subiect similar deja abordat.Ceea ce urmăresc să aflu ,se rezumă la plata impozitului pe câștiguri realizate din pariuri sportive(online) care depășesc suma de 600 RON/zi/același organizator și care conform legislației se impozitează cu 25%. Codul fiscal folosește termenul de venit însă nu îmi este clar dacă se referă la o sumă de bani pe care o posed(pe care am retras-o în contul bancar) sau se referă la o sumă de bani câștigată într-o zi ,pe care nu o dețin în contul bancar ci doar în soldul aferent contului de la agenția de pariuri sportive online.Pentru a clarifica această problemă am să o ilustrez prin intermediul a două exemple astfel : un client al unei case de pariuri câștigă săptămânal 250 de euro și la final de lună are un profit total de 1000 de euro[1 pariu pe săptămână cu o miză de 500 de euro pe o cotă de 1,5 care generează pe eveniment un profit de 250 de euro] .Clientul dorește să evite plata impozitelor și realizează lunar 8 retrageri în contul bancar , de 125 euro fiecare (sub 600RON) ,în zile distincte ale lunii astfel încât din perspectiva veniturilor obținute din pariuri sportive,extrasul bancar să ilustreze venituri de sub 600 RON pe zi de la același organizator.Dacă acest proces ar continua pe durata unui an de zile la final clientul obține venituri de 12000 de euro . Dacă procedează în acest fel este sau nu obligat să plătească 25% din suma câștigată sau se aplică un impozit de 16%??O altă situație ar fi una în care câștigurile ar fi de 10 ori mai mari astfel:săptămânal 2500 euro de unde rezultă lunar 10000 și anual 120000;clientul procedează similar ,adică retrage lunar 125 de euro în 8 tranzacții diferite și apoi la final de an va avea 12000 de euro deja retrași și restul de 108000 în soldul casei de pariuri ;apoi retrage această sumă de 108000 euro într-o singură tranzacție și declară la fisc câștiguri de 108000 euro(cu specificații aferente) pentru care va plăti 25 % însă nu menționează nimic legat de cei 12000 de euro. A doua situație este sau nu perfect legală? Pe baza acestor exemple ipotetice ,aș ruga pe cineva de pe forum să îmi zică în ce măsură ele pot fi condamnate sau nu de fisc ,și în situația unui răspuns pozitiv aș dori să știu cum se procedează corect (conform codului fiscal).Aceste două situații mi-au venit în minte după ce am citit niște articole din codul fiscal referitoare la acest subiect
horatyus, utilizator
CONTINUARE

[ link extern ]

și de aici derivă această neînțelegere a mea referitoare la ce înseamnă venit(în soldul casei de pariuri sau în contul bancar).Dacă discuția s-ar rezuma la soldul de bani din contul casei de pariuri, ar fi o provocare pentru un client să facă dovada sumelor declarate (fiscul ar pune problema autenticității documentelor prezentate-bilanțul anual al jucătorului care se poate vedea/descărca accesând contul deținut de client ) și pe lângă asta ,într-un scenariu negativ în care 11 luni clientul obține profituri și în a 12-a lună pierde tot și ajunge pe 0 ,teoretic ar fi dator la fisc.
horatyus, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Această prevedere conform căreia venitul se impozitează în momentul câștigului se aplică în situația caselor de pariuri care sunt persoane juridice române și care își desfășoară activitatea pe teritoriul acestei țări.În situația unei case de pariuri online ,cel mai adesea ea este înregistrată în țări precum Malta care au un regim fiscal preferențial și drept consecință nu există o reținere la sursă a unui impozit în momentul în care se realizează respectivul venit.România este o excepție în această situație și prin urmare aceste prevederi nu se alică.Din informațiile pe care le am ,pentru clienții caselor de pariuri care au domiciliul în țări precum Germania sau Franța ,se reține automat la sursă impozitul datorat de către aceștia dar pentru cei înregistrați în România nu.Prin urmare problema pe care am ridicat-o rămâne încă nesoluționată.Vă mulțumesc totuși pentru intenția de a clarifica lucrurile!
~ Conținut șters la cerere ~
Cred ca veniturile realizate conform descrierii de mai sus sunt asimilabile cu orice venit realizat in stainatate si se impoziteaza cu 16% daca nu a fost impozitat la sursa, acolo, ca venit din jocuri de noroc.

Lucrurile se misca continuu: unii vor sa fenteze, altii vor sa ia cat mai mult etc.