Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Despre noile modificari ale codului fiscal
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Despre noile modificari ale codului fiscal

De la 1 mai 2009 sa modificat Codul fiscal si sa introdus cuantumul minim al impozitului pe profit in valoare de 2.200 lei indiferent daca firmele au profit sau nu.
Ce vreau eu sa stiu este daca si ONG-urile vor trebui sa plateasca aceasi suma in cazul in care desfasoara activitati comerciale in scopul autofinantarii?Sau ramine valabil ca nu platesc impozit pe profit daca nu depasesc suma de 15.000 de euro?
Urmeaza sa apara norme metodologice la oug 34/2009
In ordonanta asa scrie ca ONG-urile NU vor trebui sa plateasca impozitul minim.

De acolo mi-a si venit mie ideea de a imi face o asociatie (mai bine zis sa imi transform SRL-ul in asociatie). Desi nu prea se poate, si costa destul de mult ceva asemanator oricum.
Nu cred ca se poate transforma un SRL in ONG ...:-/
Lichidati SRL-ul si , in acelasi timp, constituiti un ONG.
freeelis a scris:

Nu cred ca se poate transforma un SRL in ONG ...:-/
Lichidati SRL-ul si , in acelasi timp, constituiti un ONG.

E usor offtopic aici. Este deschis un topic mai vechi.
Acolo pana la urma s-a ajuns la concluzia ca una din metodele cele mai eficiente din punctul de vedere al costurilor sa fie in mai multi pasi : 1) infiintarea unui ONG 2) toti asociatii SRL-ului cesioneaza partile sociale in favoarea ONG-ului 3) ONG-ul decide dizolvarea SRL-ului, urmand ca toate activele sa fie preluate de ONG. Se elimina astefel serviciile destul de costisitoare al unui lichidator. Oricum momentam cea mai putin costisitoare varianta ramane totusi suspendarea temporara a activitatii. In schimb apar probleme atunci cand SRL-ul inca mai are contracte in desfasurare ( ma refer aici la credite, alte contracte incheiate pe perioada minima de 1-2 ani : telefonie mobila, internet, etc).

In plina criza economica vad insa o reala oportunitate in alte forme de organizare juridica inafara de SRL si SA. ma refer aici la asociatii, cooperative, eventual alte forme de asociere care ar mai exista.
Am citit acum normele de aplicare a impozitului pe profit minim si nu zice nimic de ONG-uri. Inseamna ca ONG-urile nu trebuie sa plateasca acest impozit? Ca tot nu m-am lamurit.