Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... MODALITATE DE RENUNTARE LA ASISTENT PERSONAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

MODALITATE DE RENUNTARE LA ASISTENT PERSONAL

Buna ziua.

Sunt interesat de etapele care trebuie urmate, astfel incat o persoana cu handicap grav sa renunte la asistentul personal, fara ca pacientul sa isi piarda din drepturi.

Nu stiu ce solicitari, caror autoritati trebuie adresate si cum trebuie formulate.

Mentionez ca renuntarea nu se datoreaza neglijarii sau incalcarii vreunor drepturi ale persoanei asistate si ca incheierea colaborarii cu angajatul este de dorit sa se produca amiabil.
Va multumesc pentru bunavointa de a-mi fi citit mesajul.
Este suficient sa faceti o cerere catre Directia de asistenta sociala din cadrul primariei de care apartineti, in care sa va exprimati optiunea pentru plata indemnizatiei lunare in locul asistentului personal. Acestuia ii va inceta contractul de munca conform prevederilor Codului muncii.

Legea nr. 448/2006:

ART. 42
(4) Părinţii sau reprezentanţii legali ai copilului cu handicap grav, adulţii cu handicap grav ori reprezentanţii legali ai acestora, cu excepţia celor cu handicap vizual grav, pot opta între asistent personal şi primirea unei indemnizaţii lunare.
(5) Opţiunea se exprimă prin cerere adresată în scris direcţiilor generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, şi devine valabilă numai pe baza acordului exprimat în scris al acestora.
(6) Direcţiile generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, vor comunica angajatorului, în termen de 5 zile, acordul pentru opţiunea exprimată în condiţiile prevăzute la alin. (5).

ART. 43
(1) Indemnizaţia lunară prevăzută la art. 42 alin. (4) este în cuantum egal cu salariul net al asistentului social debutant cu studii medii din unităţile de asistenţă socială din sectorul bugetar, altele decât cele cu paturi.
(2) Plata indemnizaţiei lunare se asigură de primăriile în a căror rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana cu handicap grav.
(3) Plata indemnizaţiei se face pe perioada valabilităţii certificatului de încadrare în grad de handicap, emis de comisiile de protecţie a copiilor sau de comisiile de evaluare a persoanelor adulte cu handicap, după caz.
(4) Nu pot beneficia de indemnizaţia lunară:
a) părinţii sau reprezentanţii legali ai copilului cu handicap grav care se află în internate ori în centre de plasament aferente unităţilor sau instituţiilor de învăţământ special;
b) adulţii cu handicap grav sau reprezentanţii lor legali pe perioada în care adulţii cu handicap grav se află în centre rezidenţiale publice, cu excepţia centrului de tip respiro, ori în alte tipuri de instituţii publice cu caracter social în care se asigură întreţinere completă din partea autorităţii administraţiei publice;
c) persoanele cu handicap grav care sunt reţinute, arestate sau condamnate definitiv la o pedeapsă privativă de libertate, pe perioada reţinerii, arestării ori a detenţiei.

ART. 44
Autorităţile administraţiei publice locale prevăzute la art. 43 alin. (2) au obligaţia:
a) de a angaja şi salariza asistentul personal al persoanei cu handicap grav, în condiţiile prezentei legi;
b) de a asigura şi garanta plata indemnizaţiei lunare, în cazul în care persoana cu handicap grav sau reprezentantul ei legal a optat pentru aceasta.

HG 268/2007 - norme de aplicare a Legii nr. 448/2006:
ART. 30
(1) Dreptul de opţiune exprimat în temeiul prevederilor art. 42 alin. (4) din lege operează numai în condiţiile în care documentul care atestă încadrarea în grad de handicap cuprinde menţiunea: "cu asistent personal".
(2) Indemnizaţia prevăzută la art. 43 alin. (3) din lege se acordă începând cu luna următoare depunerii cererii şi încetează cu luna următoare celei în care persoana cu handicap nu mai îndeplineşte condiţiile care au dus la stabilirea dreptului.
Stimate cmoderator ana-cer,

Va multumesc mult pentru bunavointa de a raspunde la intrebarea mea.

De asemenea, sunt indatorat fata de intreaga echipa care face posibile consultatiile.

Indatorat, utilizator palsecam