avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipatã
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipatã

Sunt nascuta in 1956, pe 24 August, si as dori sa stiu cati ani de vechime imi trebuie la pensia anticipata? Va rog frumos sa-mi spuneti!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 09:20, 23 Aprilie 2014
CONCLUZIILE ªI RÃSPUNSURILE, PUNCTUALE, LEGATE DE PERSOANA DUMNEAVOASTRÃ, FUNCŢIE DE VÂRSTÃ ÎN GENERAL ªI DE DATA DE NAªTERE ÎN SPECIAL, SUNT URMÃTOARELE :

1) Aşadar, vă puteţi pensiona la limită de vârstă după ANUL 2017, LUNA FEBRUARIE, la vârsta standard de pensionare de 60 ani şi 6 luni dacă îndepliniţi condiţia stagiului minim de cotizare de 15 ani, dealtfel stagiul complet de cotizare fiind de 30 ani si 6 luni.

2) VÃ PUTEAŢI PENSIONA ANTICIPAT DUPÃ ANUL 2012 LUNA FEBRUARIE, la vârsta de 55 ani şi 6 luni dacă îndeplineaţi condiţia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipată de 38 ani si 6 luni.
!!! DECI 38 DE ANI ªI JUMÃTATE DE VECHIME CU COTIZAŢIE PLÃTITÃ PENTRU A VÃ PUTEA PENSIONA ANTICIPAT !!!

3) VÃ PUTEAŢI PENSIONA ANTICIPAT PARŢIAL DUPÃ ANUL 2012 LUNA FEBRUARIE, la vârsta de 55 ani şi 6 luni dacă îndeplineaţi condiţia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipată parţială de peste 30 ani si 6 luni.
!!! DECI 30 DE ANI ªI JUMÃTATE DE VECHIME CU COTIZAŢIE PLÃTITÃ PENTRU A VÃ PUTEA PENSIONA ANTICIPAT PARŢIAL !!!

Ultima modificare: Miercuri, 23 Aprilie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Pentru o femeie nascuta in august 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2.- Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare.
- Adica puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 6 luni, in februarie 2017, daca aveti un stagiu de cotizare la pensie de minimum 15 ani.

3. - Pensia anticipata (fara diminuare) se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare.
- Adica puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare) la varsta de 55 de ani si 6 luni, in februarie 2012 (adica oricand de azi inainte), daca aveti un stagiu de cotizare de 38 de ani si 6 luni.

4. - Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.
- Adca puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 55 de ani si 6 luni, in februarie 2012 (adica oricand de azi inainte), daca aveti un stagiu de cotizare de 30 de ani si 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare adelina_vlasceanu adelina_vlasceanu Sunt nascuta pe 11 august 1956 si doresc sa aflu cand pot iesi la pensie fara penalizare. Mentionez ca lucrez de 38 de ani din care 3 ani am fost in concediu ... (vezi toată discuția)
Poate fi platit cas retroactiv? Cati26 Cati26 Buna seara, Mama are 56 ani, 27 ani 9 luni si 29 zile de munca, a lucrat pana in 06.02.2010. Poate plati din urma cotizatia pentru pensie si sa iasa la ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala la 55 ani cu 35 ani vechime neintrerupta in invatamant? ContSters224470 ContSters224470 Mama mea e nascuta in septembrie 1956 (55 ani impliniti). Are 35 de ani vechime (neintrerupta) in invatamant (ca educatoare). Conform casei de pensii Suceava, ... (vezi toată discuția)