Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine este proprietarul terenului ? ce cuprinde terenul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine este proprietarul terenului ? ce cuprinde terenul ? ce inseamna completare teren ?

Subiect: Bunicii au fost proprietari - ai unui lot ajutator dat de CAP ?
1. - Ce inseamna ca, pe timpul CAP,
i s-a dat ca lot ajutator 0,12 ha teren acasa ?
2. - Ce teren cuprinde ? Curtea si gradina ?
3. - cine este proprietarul acelui teren ?
4. - ce inseamna ca nu i s-a dat completare,
fiindca nu lucreaza ?
Trebuia sa i se dea mai mult, 0,24 ha,
cat era terenul ?

1. - Primaria nu mi-a spus niciodata ca bunicii mei
nu figureaza in Registrul agricol din perioada de dinaintea preluarii terenului de catre CAP,
dar de fiecare data imi trimite
copii din Regitrul agricol cu alte terenuri ale bunicilor
situate in oras in alta parte sau cu terenuri situate la tara.
Bunicii mei au locuit totdeauna acolo,
s-au nascut tatal si matusa, dar si eu cu fratii mei.
Si cu toate acestea Primaria ....

2. - Arhivele Nationale mi-au raspuns ca nu au primit niciodata
vreun Registru cu terenuri
de la fostul CAP sau de la Primarie.

3. - cine detine acel registru de transcriptiuni si inscriptiuni ?
OCPI sau Primaria ?

4. - in baza legilor fondului funciar a fost depusa
o cerere de reconstituire a dreptului de proprietate asupra terenului in dicscutie,
dar nefiind acte de proprietate
instanta mi-a spus ca nu pot face dovada dreptului translativ de proprietate,
adica trecerea terenului de la strabunica la bunici, s.a.m.d.

- in final, care va fi cheia ? cum as putea rezolva situatia ?
Va rog foarte mult sa ma ajutati !

Din cate stiu, registrele de transcriptiuni si inscriptiuni se afla in pastrarea oficiilor judetene de cadastru si publicitate imobiliara.
Intre Registrele agricole si Registrele de transcriptiuni si inscriptiuni
exista diferente ?
Care sunt acestea ?
Sistemul bazat pe registrele de transcriptiuni si inscriptiuni era o forma de publicitate imobiliara utilizata in Muntenia, Moldova, Oltenia si Dobrogea pana la aparitia Legii cadastrului si publicitatii imobiliare nr. 7/1996, lege prin care s-a extins sistemul de publicitate imobiliara reala bazat pe carti funciare, la nivelul intregii tari.
Registrul agricol constituie, potrivit art. 3 alin.(1) din OG nr. 28/2008, ”documentul oficial de evidenţă primară unitară, în care se înscriu date cu privire la gospodăriile populaţiei şi la societăţile/asociaţiile agricole, precum şi la orice alte persoane fizice şi/sau juridice care au teren în proprietate/folosinţă şi/sau animale, şi anume:
a) capul gospodăriei şi membrii acesteia, după caz; reprezentantul legal al societăţii/asociaţiei agricole sau al persoanei juridice care are teren în proprietate/folosinţă;
b) terenurile pe care le deţin în proprietate sau folosinţă, pe categorii de folosinţă, suprafeţe cultivate cu principalele culturi şi numărul de pomi, pe specii. Pentru terenurile înscrise în cartea funciară se va menţiona numărul cadastral sau topografic şi numărul de carte funciară, după caz;
c) efectivele de animale, pe specii şi categorii, existente la începutul fiecărui an; evoluţia anuală a efectivelor de bovine, porcine, ovine, caprine, cabaline, măgari, catâri, iepuri de casă, animale de blană, păsări, familii de albine, precum şi alte animale domestice sau sălbatice crescute în captivitate, în condiţiile legii, ce fac obiectul înscrierii în registrul agricol;
d) clădirile cu destinaţia de locuinţă şi construcţii-anexe;
e) mijloacele de transport cu tracţiune animală;
f) mijloacele de transport cu tracţiune mecanică, respectiv: tractoarele, autovehicule pentru transportat mărfuri, maşinile şi utilajele pentru agricultură şi silvicultură;
g) orice instalaţii pentru agricultură şi silvicultură.”
Va multumesc enorm pentru timpul acordat si pentru raspunsuri.