Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil

Buna ziua ! Pe 19 martie 2014 am nascut o fetita.Pana la sfarsitul lui ianuarie am fost la scoala(liceu) in clasa a XI-a.In februarie mi-am scos adeverinta precum am frecventat acel liceu in ultimele 12 luni.Am depus dosarul pt indemnizatie si mi l-au respins.Pt a primi indemnizatia trebuie sa merg in continuare la scoala ? Daca da pot sa ma transfer la seral ?
1. - Era bine daca ati fi precizat motivul (textul legal) respingerii cererii pentru indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC).
- Motivul este scris in decizia de respingere emisa de Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS), cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.

2. - Daca ati nascut in martie 2014 cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnziatie pentru CCC sunt aprilie 2013 - martie 2014.
- Nu conteaza ce ati facut dupa nastere ci numai pana ati nascut.
- Dvs. spuneti ca incepand cu luna februarie 2014 nu ati mai frecventat cursurile liceului deci nu indepliniti conditiile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC (decat daca in februarie si martie ati avut venituri profesionale impozabile, din prestarea unei activitati).
- Trebuia sa mai mergeti la cursuri si in februarie si macar o zi din martie.

3. Veti beneficia doar de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana a 18 ani.

4. - Daca tatal copilului indeplineste conditiile poate beneficia el de indemnizatia pentru CCC.
- Daca este salariat poate beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani (adica primeste si salariu pentru munca depusa iar statul ii mai da 500 lei lunar).