avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Apar cu datorii ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Apar cu datorii ?

Buna seara.
Sunt asociat unic la o s.r.l. care nu mai are activitate de 5 ani si pe care vreau sa o radiez. Mentionez ca la ora actuala nu am contabil si de aceea apelez la ajutorul dumneavoastra. Pe situl ministerului de finante bilantul pe 2007 arata ca in tabelul pe care il voi atasa. Nedumerirea mea este daca din tabelul respectiv reiese ca am datorii sau nu si daca ma pot prezenta cu el la ONRC in faza a 2 a, cea de radiere.
Va multumesc mult.
Tip situatii financiare depuse BILANT SCURT CONFORM ORDINULUI 1752/2005
Indicatori din BILANT lei
Active imobilizate TOTAL 432
Active circulante TOTAL, din care 59
Stocuri (materiale, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.) 49
Casa si conturi la banci
Creante 10
Capitaluri - Total, din care -3772
Capital social subscris si varsat 200
Patrimoniul regiei
Patrimoniul public
Provizioane pentru riscuri si cheltuieli
Datorii Total 4263
Indicatori din CONTUL DE PROFIT SI PIERDERE
Cifra de afaceri
Venituri totale
Cheltuieli totale
Profitul brut al exercitiului
Pierderea bruta a exercitiului
Profitul net al exercitiului
Pierderea neta a exercitiului
Indicatori din DATE INFORMATIVE
Numar mediu de salariati
Tipul de activitate, conform clasificarii CAEN Comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu

Bilantul de radiere trebuie sa fie zero.
Da aveti datorii de 4263 lei , daca acestia sunt chiar banii dvs bagati in societate lucrurile sunt simple daca nu trebuis sa-i platiti cui ii datorati.

Succes!
consilieru a scris:

Bilantul de radiere trebuie sa fie zero.
Da aveti datorii de 4263 lei , daca acestia sunt chiar banii dvs bagati in societate lucrurile sunt simple daca nu trebuis sa-i platiti cui ii datorati.

Succes!

Va multumesc, si as mai avea o singura intrebare. Daca bilantul de lichidare apare cu aceleasi date ar putea fi respins la ONRC ?
Pentru a vedea daca aveti datorii la stat solicitati un certificat fiscal de la AFP de care apartine firma. Este posibil sa existe datorii fara a fi evidentiate in bilant (majorari de intarziere, amenzi, etc )

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor! bilant de lichidare. evgheni evgheni Buna seara Imi puteti spune daca bilantul de mai jos este acceptabil pentru ONRC in vederea radierii ? Mentionez ca certificatul de atestare fiscala emis de ... (vezi toată discuția)
Capital propriu anca_am anca_am tema licentei mele este " contabilitatea capitalului propriu" am mai multe probleme....daca ma poate ajuta cineva in primul rand daca lucreaza cineva ca si ... (vezi toată discuția)
Rezerve legsle book12 book12 Buna seara Daca nu am constituit rezerve legale la trimestru pentru determinarea impozitului pe profit si o fac la sfirsitul anului este o problema? (vezi toată discuția)