Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, partaj

buna. daca 2 oameni sunt impreuna si barbatul isi face casa si apoi se casatoresc;
daca sunt casatoriti minim 5 ani , la divort se imparte tot la jumatate, casa ma refer.
NU se imparte in cote egale pentru ca bunul este dobandit inainte de casatorie.
Legea impune prezumtia ca toate bunurile sunt comune daca sunt dobandite in timpul casatoriei. Ce este dobandit inaintea casatoriei are caracter de bun propriu.
Nu are relevanta cat sunteti casatoriri. Tot bun propriu ramane.
De acord cu raspunsul de mai sus, cu o singura completare, daca femeia inainte de casatorie a contribuit si ea la ridicarea casei are si ea un drept de creanta ...