Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata investigatii medicale si spitalizare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata investigatii medicale si spitalizare

Am o nelamurire ???#-o#-o O persoana care este diagnosticata cu HIV si Tbc pulmonar,,,,, asigurat , pensionar pe caz de boala nerevizuibil, cu certificat de handicap este posibil ca la acest diagnostic sa plateasca , investigatiile (radiografii, etc), internarea si plata pe zilele care le sta in spital ??????????? Cei diagnosticati cu HIV nu mai beneficiaza de gratuitate ?????? #-o#-o Va multumesc
Depinde unde se fac investigatiile. De multe ori se cer abuziv si ilegal sa se mearga la unitati private unde trebuiesc platite. La fel si cu locul unde se face internarea, unde trebuie dovedit cu adeverinte ca persoana internata este asigurata si ca beneficiaza de anumite drepturi in cadru legislativ actual.
Daca se ia trimitere de la Medicul de Familie probabil ca nu trebuiesc platite, nici investigatiile, analizele si nici internarea.
Orice persoana care intruneste conditiile beneficierii de scutiri sau de facilitati in cadru legal va trebui sa fie pusa in drepturi (ori repusa daca s-a gresit si nu s-a aplicat corespunzator legea).
detine si adeverinta de asigurat eliberata de la CASMB si bilet de trimitere de la medicul de familie tocmai aici este problema iar investigatiile si internarea esete la spitalul Victor Babes 'Casa Andreea' centrul specializa persoanelor cu HIV.