Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Malpraxis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Malpraxis

Buna ziua.

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:
Tatal meu a fost timp de 10 ani pensionat pe caz de boala (TBC), decizie revizuibila (anual trebuia sa fie cercetat de o comisie, etc). In tot acest timp a fost supus unor multiple investigatii pulmonare, anual fiind internat la spitalul de pneumoftiziologie pentru tratamente si analize amanuntite, repet PULMONARE, ultima astfel de investigatie avand loc in urma cu doar 5 luni.
De curand, tatal meu a decedat (la doar 2 luni de la ultima investigatie) din cauza unor complicatii aparute datorita unui cancer .... PULMONAR.
Problema mea este, aces cancer nu a aparut peste noapte, in momentul in care l-am depistat (pe cont propriu) deja era in ultima faza (level IV - metastaza). Cum de-a-lungul multiplelor investigatii pulmonare intr-un spital de specialitate nu s-a depistat aceasta boala????
Nu cumva analizele nu s-au efectuat, si avem in fata un caz clar de malpraxis??
Pot sa intentez proces impotriva spitalului respectiv? Mentionez ca detin toate actele/dovezile emise de catre spitalul respectiv din care nu reiese nici cel mai mic semn de cancer pulmonar.

Va multumesc

PS: Imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea care trebuie.
Mi se pare interesant ce spuneti. Trebuie analizat exact ce spun analizele respective. Trebuie vazut exact daca tipul de investigatie trebuia sa depisteze cancerul si trebuie demonstrat (prin expertiza medicala) faptul ca cancerul nu putea sa apara brusc (mai precis daca nu cumva a fost metastaza din alta parte)
Stimat forumist,

Pentru a nu vă da un răspuns repetitiv, vă invit să observați discuția de aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Cu stimă.
vladfesan a scris:

Mi se pare interesant ce spuneti. Trebuie analizat exact ce spun analizele respective. Trebuie vazut exact daca tipul de investigatie trebuia sa depisteze cancerul si trebuie demonstrat (prin expertiza medicala) faptul ca cancerul nu putea sa apara brusc (mai precis daca nu cumva a fost metastaza din alta parte)

Va multumesc pentru raspuns. Exista rezultatele analizelor efectuate pe cont propriu in care este specificat foarte clar diagnosticul: Cancer pulmonar cu metastaze osoase.
Ma gandesc ca de-a-lungul timpului in repetatele internari la spitalul de pneumoftiziologie, fiind supus la repetate investigatii pulmonare, daca s-ar fi efectuat corect analizele, ar fi trebuit sa apara un semn de intrebare.
sunt foarte de acord. ar trebui sa intrebati pe cineva.
vladfesan a scris:

sunt foarte de acord. ar trebui sa intrebati pe cineva.

Asta am si facut ... intrebarea mea este cui sa ma adresez? Unui avocat?
Am nevoie de o indrumare

Va multumesc