Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie - perioade asimilate - facultate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie - perioade asimilate - facultate

In 1972 facultatile de la Universitate si-au redus durata cursurilor de la 5 la 4 ani, la incheiere eliberand "Diploma". La unele facultati (matematica, fizica, chimie. biologie, geografie- geologie) s-a urmat si anul 5 de specializare, cursuri de zi, actul de absolvire fiind "Certificat". La calculul pensiei au fost valorificati doar cei 4 ani, nu si anul de specializare. Daca exista cineva, in aceasta situatie, caruia i s-a valorificat si anul de specializare, va rog sa- mi transmiteti si mie.
Multumesc anticipat!
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

2. Anul de specializare si masteratul nu fac parte din durata normala a studiilor.
Lucrurile încep să se lămurească; Curtea de Apel din zona în care locuiesc- citez: "Încheiere. Soluţia pe scurt:Admite apelul. Schimbă în totalitate sentinţa, în sensul că admite contestaţia precizată. Anulează decizia de pensionare nr....., emisă de intimată şi dispune obligarea acesteia şă emită o altă decizie cu valorificarea perioadei 1973-1974 ce reprezintă anul V de specializare ca perioadă asimilată la stagiul de cotizare pentru calculul pensiei. Definitivă. Încheiere. Admite sesizarea. Trimite dosarul la Curtea Constituţională a României pentru a se pronunţa asupra excepţiei de neconstituţionalitate având ca obiect prevederile art.49 alin.1 lit.b din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Definitivă."
Am o rugăminte către moderatori: vă rog întrebaţi un avocat dacă le pot fi de folos şi altor utilizatori, acum, sau să aşteptăm câteva luni decizia Curţii Constituţionale. Parerea mea este că trebuie să aşteptăm.
mvoinea a scris:
Am o rugăminte către moderatori: vă rog întrebaţi un avocat dacă le pot fi de folos şi altor utilizatori, acum, sau să aşteptăm câteva luni decizia Curţii Constituţionale.

Nu am înțeles rugămintea dvs. Vă rog să aveți amabilitatea să reveniți și să precizați ce doriți să întrebăm.

mvoinea a scris:

....Încheiere. Admite sesizarea. Trimite dosarul la Curtea Constituţională a României pentru a se pronunţa asupra excepţiei de neconstituţionalitate având ca obiect prevederile art.49 alin.1 lit.b din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice. Definitivă."

CURTEA CONSTITUŢIONALĂ

În numele legii

D E C I D E:

Respinge ca neîntemeiată excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 49 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, precum şi a legii în ansamblul său, excepţie ridicată de Viorica Grigoropol în Dosarul nr. 10.243/40/2011 al Tribunalului Botoşani - Secţia I civilă.

Definitivă şi general obligatorie.

Pronunţată în şedinţa publică din data de 25 octombrie 2012.
( Decizia nr. 901/2012 referitoare la respingerea excepţiei de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 49 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, precum şi a legii în ansamblul său . În vigoare de la 18.12.2012)
Nu mai întreb nimic, după ce am văzut, acum pe acest site de pe forum; tac şi aştept (decizia Curţii Constituţionale a României).
O zi bună tuturor!