Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor deces
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor deces

Buna dimineata!
Am un angajat a carui mama a decedat. As vrea sa il ajut cu acel ajutor de deces prevazut de L340/2013, art.17 dar, nu stiu daca pot. Nu inteleg prea bine cine poate primi si cine nu. Precizez ca mama angajatului era asigurata social.
Ajutorul de deces se suporta din bugetul asigurarilor sociale de stat si se acorda la cerere, pe baza certificatului de deces.

Ajutorul de deces se achita de:
- angajator, in cazul asiguratului salariat, respectiv al unui membru de familie al acestuia
- institutia care gestioneaza bugetul asigurarilor sociale de somaj, in cazul decesului somerului, respectiv al unui membru de familie al acestuia
- Casa Judeteana de Pensii, in cazul decesului pensionarului sau al asiguratului cu declaratie de asigurare sociala sau cu contract de asigurare sociala, respectiv al unui membru de familie al acestora.

Dupa achitare , platitorul de drepturi de asigurari sociale are obligatia de a inscrie pe verso-ul originalului certificatului de deces mentiunea "ACHITAT", data, semnatura si stampila.

[ link extern ]
Multumesc frumos. Legea am citit-o si eu. Eu am intrebat daca pot sa-i dau eu acest ajutor sau ar fi mai bine sa il ceara de la angajatorul angajatei, fiul acesteia sau sotul acesteia.

Daca decedata era angajata atunci angajatorul dansei trebuie sa dea acesti bani. pe care ii deduce apoi de la casa de pensii. Poarte merge sotul sau fiul la angajator cu certificatul de deces si in original pentru a se scrie pe el ca a fost achitat ajutorul.