Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte asociatie de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte asociatie de locatari

Buna seara
In blocul unde locuiesc asociatia de locatari in cadrul sedintelor a ales un domn presedinte care locuieste in bloc dar care nu este propietarul apartamentului in care locuieste.Propietarul apartamentului in care locuieste este sotia dansului.
Acum sunt persoane care contesta si care spun ca nefiind propietar de apartament
nu poate fi presedinte
Intrebarea mea este in ce conditii acest presedinte ales are si dreptul legal de a reprezenta asociatia de locatari ca presedinte
Multumesc
Norma in vigoare prevede ca poate fi mandatat in responsabilitatea de presedinte de asociatie numai proprietarul care este membru al asociatiei de proprietari
acest presedinte ales are si dreptul legal de a reprezenta asociatia de locatari ca presedinte

Teoretic are dreptul in baza hotararii adunari generale
Daca exista proprietari care contesta persoana,au dreptul sa conteste hotararile adunarii generale in termen de 45 de zile
Exista situatii in care se ajunge la mandatarea unui presedinte de asociatie dintre nemembri ,datorita reticentei,refuzului proprietarilor de a-si asuma responsabilitatea functiei
Sunt cazuri in care presedinti de asociatie - initial contestati,in timp se adevereste ca au depus interes si au reprezentat cu responsabilitate interesele asociatiei de proprietari si a membrilor acesteia
Buna ziua
Care este norma in vigoare care specifica clar ca o persoana care este propietar si membru al asociatiei poate fi presedinte si la ce paragraf?
Multumesc
L230/2007 ACTUALIZATA 2014
Articolul 3
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
f)proprietar al spatiului, respectiv al apartamentului - persoana fizica sau juridica, de drept public ori de drept privat, care are in proprietate acel spatiu, respectiv apartament, intr-un condominiu;
CAPITOLUL III: Drepturile si obligatiile proprietarilor
Articolul 9
Proprietarii membri ai asociatiei de proprietari au dreptul sa participe, cu drept de vot, la adunarea generala a proprietarilor, sa isi inscrie candidatura, sa candideze, sa aleaga si sa fie alesi in structura organizatorica a asociatiei de proprietari. Pentru a beneficia de dreptul de a fi ales, persoana in cauza trebuie sa aiba capacitate deplina de exercitiu.
CAPITOLUL IV: Organizarea si functionarea asociatiei de proprietari
Articolul 21
(1)La adunarea generala de constituire a asociatiei de proprietari, proprietarii vor alege dintre cei prezenti un comitet executiv, format din presedintele asociatiei de proprietari si un cenzor sau o comisie de cenzori, si vor hotari numarul membrilor acestora si durata mandatelor lor.
(3)Presedintele asociatiei de proprietari este fie candidatul care va obtine cel mai mare numar de voturi la alegerea membrilor comitetului executiv, fie oricare alt membru al comitetului executiv ales prin vointa sa si a majoritatii proprietarilor din cadrul adunarii generale. Presedintele, in situatii deosebite, poate numi temporar dintre membrii comitetului executiv un vicepresedinte caruia ii poate delega atributiile sale.
Articolul 26
Daca o hotarare a adunarii generale este contrara legii, statutului sau acordului de asociere a asociatiei de proprietari ori este de natura sa produca daune intereselor proprietarilor, acestia pot ataca in justitie respectiva hotarare, in termen de 45 de zile. Actionarea in justitie nu intrerupe executarea hotararii decat in cazul in care instanta dispune suspendarea acesteia.