Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare CIM

Buna ziua,
imi puteti spune cum se procedeaza ca angajator in cazul in care o persoana (angajat) solicita intreruperea/suspendarea a CIM din interese personale si ce efecte are aceasta intrerupere lasand la o parte suspendarea prestarii muncii si a platii de natura salariala catre angajat !
Se da o decizie privind suspenarea CIM pe o anumita perioada de timp, iar perioada respectiva nu constituie vechime in munca, nu se platesc (si ca atare nu se retin) contributii sociale obligatorii! Se face insttintare si catre ITM (cred?!).
Angajatul care doreste concediu fara plata face o cerere in acest sens catre conducere.
Daca cererea este aprobata (depinde si de prevederile CCM sau ale regulamentului intern), se face o decizie de suspendare a CIM pe perioada solicitata.
Suspendarea CIM se opereaza in Revisal si se transmite online la ITM.
Cererea de suspendare este o cerere stas ?
Angajatul este obligat sa isi exprime in scris motivele suspendarii sau este deajuns sa solicite suspendarea CIM ?
As putea sa adaug ca, angajatul solicita suspendarea cim pe o perioada de 3-6 luni, cu posibilitatea reintegrarii in functia avuta dupa expirarea perioadei de suspendare solicitata !
CRISTIAN N-I, utilizator
Suspendarea contractului individual de munca poate interveni de drept, prin acordul partilor sau prin actul unilateral al uneia dintre parti.
Art. 54. [ suspendarea prin acordul părţilor]
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale
.

Prin urmare angajatul este obligat sa solicite suspendarea contractului de munca in scris. Conducerea unitatii aproba sau nu solicitarea angajatului cu respectarea prevederilor legale ale CCM si RI existente in societate.

Alina Tomescu, Consultant resurse umane
1. Transmiterea REVISAL-ului nu se face numai online.

2. Suspendarea c.i.m. in baza art.54 C.mun. nu este obligatorie.

3. Niciun text de lege nu prevede ca :
- angajatul este obligat sa solicite suspendarea contractului de munca in scris.

- suspendarea CIM se opereaza in Revisal si se transmite online la ITM.

4. HG 500/2011:
Art. 5
(1) Registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca in format electronic, prin utilizarea uneia dintre urmatoarele modalitati:
a) prin completarea on-line a bazei de date existente pe portalul Inspectiei Muncii;
b) prin e-mail, pe baza de semnatura electronica;
c) prin depunerea la sediul inspectoratului teritorial de munca in format electronic, insotit de o adresa de inaintare semnata de angajator.
....

Art.54 C.mun.
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.

5. Perioada de CFP nu constituie vechime in munca, stagiu de cotizare la pensie, sanatate si somaj.