Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Continuitate in campul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Continuitate in campul muncii

Buna ziua!

Mi-am gasit alt loc de munca si mi-am dat demisia de la actualul loc de munca. Acum sunt in preaviz, care expira la data de 16 mai 2014. Intrebarea mea este:ca sa am continuitate pe "cartea de munca" de la ce data ar trebui incheiat noul contractul de munca cu firma la care ma angajez?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Pentru a exista continuitate trebuie ca data incetarii c.i.m. = data inceperii activitatii la noul angajator = 16.04.2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns si promptitudine!
Va rog sa imi spuneti si care ar fi dezavantajele intreruperii continuitatii pe cartea de munca? In ce sens ma afecteaza?
Multumesc!
Intreruperea nu constituie vechime in munca , stagiu de cotizare la pensie, somaj , sanatate.