Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul de bloc greseste la calcul ! Sa fie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul de bloc greseste la calcul ! Sa fie ceva la mijloc( Eroare intentionata ?)

Am o mare problema. La avizierul blocului in dreptul ap.meu sta scris /
Apa rece consumata Baie + Bucatarie... 2,58 mc = de plata. 23,77 lei
Apa calda consumata Baie +Bucatarie... 3,60 mc = de plata 50,87 lei
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Eu am scris intr-un carnet absolut tot consumul de apa calda + rece pentru baie cat si pentru bucatarie. Astfel ca pe luna Martie 2014 mie imi apar nereguli care imi dau de gandit. Nu vreau sa fiu acuzat de frauda sau furt.
Exemplu / Indexul apometru contor - Apa calda Bucatarie la sfasitul luni
Februarie 2014 era de. 97.000
Martie 2014 era de 97.600 / total. 97.600 minus 97.000 = 600 littri

Apa Calda baie index apometru contor era de
Februarie 2014 era de 355.000
Martie 2014 era de 358.700 / total 358.7000 minus 355.000 = 3.700 litri
600+3,700 = 4300 litri
Administratorul a gresit si mi-a bagat la plata mai putin, numai 3,60 metri cubi de apa care costa suma de 50,87 lei.
Greseala a facut si la calcul Apa rece, eu am dat indexul normal cat scria pe apometru contor 2,884 mc
Administratorul mi-a calculat mai putin .2,58 metri cubi = 23.77 lei
Diferentele sun de cateva sute de litri.
NU VREAU SA MA TREZESC MAINE -POIMAINE CA SUTN CATALOGATA DREPT HOATA..... SI SA AM PROBLEME... Sunt sigura ca de mult se pertec astfel de incurcaturi.... Sa fie oare ceva la mijloc vre-o inginerie ??? Mai ales ca nu am incredere in acest administrator
Multumim
pisica69 a scris:
Sunt sigura ca de mult se pertec astfel de incurcaturi.... Sa fie oare ceva la mijloc vre-o inginerie ???

Sigur este o inginerie la mijloc, mai ales ca citirea contoarelor nu se face cu virgula gen:

.... 2,884 mc ...
.. Administratorul mi-a calculat mai putin .2,58 metri cubi = 23.77 lei ...

ci fara virgula .. gen 5 mc, 3 mc, etc
Mergeti la administrator si cereti lamuriri si daca nu vi le ofera il demiteti.
Dupa cum am mai scris eu am caculat diferenta dintre idexul nou si cel vechi ale apometrelor. Asfel ca mie imi da.
Apa calda 4490 litri - 4,490 metri cubi
Apa rece 4558 litri - 4,558 metri cubi

La avizierul blocului in dreptul ap.meu sta scris / ca am de plata pentru luna martie 2014
Apa rece consumata Baie + Bucatarie... 2,58 mc = de plata. 23,77 lei
Apa calda consumata Baie +Bucatarie... 3,60 mc = de plata 50,87 lei
Diferenta este mare mi se pare mie- care sa fie ingineria
ContSters241026, utilizator
La dvs. Apa rece ar fi aprox. 9 lei /mc, Apa calda ar fi aprox. 14 lei /mc. Diferenta o fi de la incalzitul apei.

Oricum sunteti un caz fericit la noi apa rece este 11 lei/mc, iar apa calda 21 lei /mc.
pisica69 a scris:

Martie 2014 era de 97.600 / total. 97.600 minus 97.000 = 600 littri

Martie 2014 era de 358.700 / total 358.7000 minus 355.000 = 3.700 litri
600+3,700 = 4300 litri

1-Consumul utilitati apa rece/calda se factureaza in metri cubi ,nu litri
2-In calitate de proprietar aveti dreptul legal prevazut de L nr 230/2007 art 10 sa cunoasteti toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si la cerere,aveti acces la documentele asociatiei
Puteti clarifica situatia consumului individual contactand presedintele de asociatie sau formuland contestatie la valorile impuse in lista de intretinere in temeiul disp HG nr 1588/2007 art 12 A al c si d-in termen de 10 zile de la afisarea listei
Presedintele de asociatie are obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
@pisica69,
Noi gestionam consumul de apa inregistrand consumul in metri cubi, fara subunitati. Dar daca administratorul, comitetul, presedintele dumneavoastra vor sa stie si sa repartizeze consumul la litru, la decilitru, centilitru sau mililitru, nu e nici o greseala. La urma urmei de ce sa faca ceva simplu cand se poate complicat!

Faptul ca dumneavoastra ne spuneti indexul de la inceputul si sfarsitul lunii, determinand consumul, nu are mare relevanta. Important este ce index cunoaste administratorul, ce a inregistrat el in fisa dumneavoastra.
De aceea este bine sa mergeti la administrator si sa va lamuriti. Apoi reveniti si ne spuneti. De regula aici pe forum se plamg unii ca li se repartizeaza mai multa apa decat consuma si nu invers. Poate a fost o regularizare sau o corectare a unui consum din lunile precedente.
Intrebati administratorul.