Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contestatie la executare nesolicitata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contestatie la executare nesolicitata

am si eu o rugaminte la cei cu experienta ,,avocatii,, nepotul meu are o condamnare de 7 ani jumate din care a facut 5 ani pentru tentativa de omor nepunindui viata in pericol victimei mai ales ca experiza medicala a fost falsa dar pe CAB nu s a tinut cont de asa ceva acum cu noul cod penal la verificarea dosarelor instanta s-a sesizat din oficiu pentru contestatie la executare nepotul meu m ia spus ca el nu a facut o cerere de contestatie la executare nici nu a fost anuntat ca are pe rol in instanta a fost aminat de 3 ori si astazi i au dat pronuntarea la pronuntare initiala din 02.04.2014 se respinge cererea ca nefondata si nu beneficiaza de nici o lege favorabila cu drept de contestatie daca in vechiul cod pedeapasa pentru omor simplu era de 12 ani la 25 nu stiu exact acum pentru aceeas fapte e de 10 la 20 de ani pentru tentativa cred ca e de la 5 ani la 10 ani si el a primit pe vechiul cod minima nu poate beneficia de legea favorabila adica 5ani totusi nu inteleg cum un criminal care a omorit un om a beneficiat de legea favorabila si el nu sint atitea exemple prin presa de oameni care au ucis si beneficiaza de legi si cei care trebuie nu pot beneficia de ea

mai am o intrebare contestatia unde se judeca tot pe tribunal sau pe CAB?
Admin, administrator
Buna ziua,

Astfel de cereri s-au facut din oficiu pentru oricine ar fi putu cumva beneficia de cerere. Prezenta condamnatului nu e obligatorie.

In cazul nepotului dvs, depinde cum a fost incadrata fapta, tentativa de omor sau de omor in forma agravata. Pedeapsa pentur omor simplu e acum 10-20 ani iar omorul calificat se pedepsete cu 15-25 ani.

Tentativa se pedepseste intra-devar in limite reduse la jumatate, insa daca legea prevede si detentiune pe viata atunci tentativa se pedepseste cu 10-20 ani.

Deci cat ar lua acum nepotul dvs depinde de incadrare si se vointa judecatorului, atata timp cat si pe noul cod se poate da pedeapsa pe care a primit-o nepotul dvs, nu e obligatoriu ca noua lege sa fie mai favorabila si sa fie eliberat mai repede.
am inteles ca circumstantele se pot judeca din nou in noul cod mai ales ca in dosarul lui exista 2 expertize medico-legale una facuta de victima si pe baza acesteia a fost pusa incadrarea si cealalta e contraexpertiza ceruta de nepotul meu in care se dovedeste faptul ca victima a depus acte false la institutul medico-legal ce pot face cu aceste documente desi decizia e definitiva si a facut 5 ani de puscarie in noul cod pot cere o expertiza judiciara a dosarului pe motiv de eroare judiciara sau altceva daca pentru o zgirietura de un centimetru adincime poti depune acte cum ca te- ai vindut masina propietate personala sa ti cumperi carucior cu rotile inseamna ca dosarul lui nu a fost citit de nici una din instante mai ales ca atrecut prin 3 instante si daca era asa uo persoana pericol public 3 ani cit s-au judecat trebuia sa fie arestat nu in libertate acum e tirziu dar nu vreau ca cei care au fost cu el sa fie liberi cu toate ca poate fapta s-a prescris dar daca ar fi o lege pentru toti ar fi bine la noi cine are bani si nu e persoana publica scapa si baga pe alti in locul lor multumesc Dincadrarea a fost de tentativa de omor calificat cu expertize false
In prezent nu se judeca circumstantele la care va referiti.
Urmeaza a se vedea ce se va intampla in aceasta privinta.
Se judeca doar anumite constestatii bazate pe legea noua mai favorabila daca s-a depasit maximim special al pedepsei datorita vechii legi.

Cat priveste aplicarea legii banuiesc ca nu a avut avocat angajat si de aceea s-a ajuns la o situatie de acest fel.
Insa, pedeapsa de 5 ani cam tot era oricum.
Eu cred ca a avut mare noroc.
noroc de 7,jumate a facut 5 ani dar nu beneficiaza de legea favorabila in nici un fel daca nu beneficia de aceasta lege de ce s-a mai sesizat instanta sa fie mai multe sedinte pe rolul instantei sau ce mai ales ca afost aminat de 4 ori pronuntarea ce nu au fost siguri ca mai poate sta 2 ani in puscarie sa faca cit iau dat acum daca mai face el o alta contestatie banuiesc ca se judeca pe alta instanta nu tot pe tribunal multumesc
melinaR, utilizator