Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in grad functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in grad functionari publici

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu lamuriri in privinta conditiilor pentru promovarea in grad superior. Specific faptul ca promovarea in grad principal a fost in octombrie 2012, apoi octombrie 2012-oct 2014 am fost in concediu crestere copil iar din 2014 am reluat activitatea.
Va multumesc anticipat!
Legea 188/1999 prevede urmatoarele conditii pentru a putea participa la examenul/concursul de promovare in grad profesional:
Art. 65
(1) Concursul sau examenul de promovare in gradul profesional se organizeaza de autoritatea sau institutia publica, in limita functiilor publice rezervate promovarii, cu incadrarea in fondurile bugetare alocate.
(2) Pentru a participa la concursul sau examenul de promovare in gradul profesional imediat superior celui detinut, functionarul public trebuie sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii:
a)sa aiba cel putin 3 ani vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza;
c)sa fi obtinut cel putin calificativul AA«bineAA» la evaluarea anuala a performantelor individuale in ultimii 2 ani calendaristici;

d)sa nu aiba in cazierul administrativ o sanctiune disciplinara neradiata in conditiile prezentei legi.
(3) Functionarii publici care nu indeplinesc conditiile de vechime prevazute pentru promovarea in gradul profesional imediat superior celui detinut pot participa la concursul organizat, in conditiile legii, in vederea promovarii rapide in functia publica.
(4) Prevederile art. 58 alin. (2) si (3) se aplica in mod corespunzator.
Deci, veti putea participa la examentul de promovare in clasa in anul 2017.
Multumesc pentru raspuns. Eu am intrebat in ideea ca incepand cu 2012 (daca nu ma insel) concediu crestere copil este considerat si vechime in specialitate nu doar in munca, si ma gandeam ca se ia in considerare iar cele 2 calificative le am.
Pentru promovare in grad profesional trebuie sa aveti efectuata evaluarea performantelor profesionale din ultimii doi ani calendaristici anteriori promovarii. Ori, dvs, veti avea doua asemenea evaluari abia pentru anii 2015 si 2016. CIC reprezinta vechime in munca si in specialitate, dar nu indepliniti conditia celor doi ani calendaristici anteriori promovarii in care sa fi obtinut evaluarea performantelor profesionale.