Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Absorbtie contra impozit forfetar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Absorbtie contra impozit forfetar

Pfuu... Nu prea stiu cum sa formulez intrebarile... si incep prin exemplificare...

O S.C. – o numesc Y - (platitoare de impozit pe profit, care n-ar fi ”afectata” de OUG 34/2009) preia, prin absorbtie, 3 S.C. (una platitoare de impozit pe profit, doua cu impozit pe venit – ”afectate” de OUG)...
Y va deveni ”sediul principal” (platitoare de impozit pe profit) si celelalte vor fi ”puncte de lucru”. Fiecare punct de lucru - prin intelegerea celor care participa la operatiune (deci, semi-legal) – va tine evidenta contabila ca si pana acum, inclusiv in cazul situatiilor financiare, doar ca toate aceste ”contabilitati” vor fi centralizate in fiecare luna... (cele 3 S.C. care vor fi preluate nu au rulaj mare, nu au facturi multe, nu au incasari zilnic...). Fiecare isi va lua banii care i se cuvin...
Toata aceasta ”operatiune” a fost propusa in ideea ca aceasta OUG va fi ”functionala” pana cel mai tarziu in Februarie 2010 (sursa: zvonistica). Chiar de n-ar fi asa, cele 3 S.C. ”afectate” ar putea fi salvate de la lichidare... si Statul nu ar mai primi banii la care se asteapta, si care nu i se cuvin...
Va rog sa imi oferiti un raspuns, daca vreti:
Care sunt ”capcanele contabile” ale unei asemenea operatiuni? Ce risca S.C. care se "ofera" sa absoarba celelalte 3 S.C.?
Va multumesc!

raspunderea juridica in ceea ce priveste activitatile desfasurate ulterior fuziunii de catre cele doua puncte de lucru vor cadea in sarcina societatii care absoarbe
prin absorbtie societatea Y va prelua atat activele cat si pasivele celor doua societati...grija mare la ce datorii preia!!!
daca cele doua societati desfasoara activitati care nu aduc plus valoare astfel incat sa asigure plata a impozitului minim reglementat este foarte posibil ca acestea sa genereze o pierdere reala, pierdere care va afecta in fapt activul net al societatii Y

in fata unor masuri de acest gen (impozitare excesiva si inechitabila) decizia manageriala corecta nu ar trebui sa fie una concentrata spre "fente" fiscale pentru ca asa cum guvernul ne fenteaza cu acest impozit asa ne vom trezi autofentati si noi..."fentele" fiscale sunt masuri colaterale ci nu principale pentru o societate corect administrata. in fapt eu as propune sa va concentrati pe masuri pur economice gen renegocieri in ceea ce priveste pretul marfurilor pe care le achizitionati de la furnizori, masuri de crestere a vanzarilor astfel incat printr-un rulaj mai mare sa asigurati un profit suficient acoperirii cheltuielilor fiscale suplimentare, strategii de marketing specifice, ori in cel mai rau caz transferul cheltuielilor fiscale suplimentare in pretul de vanzare- aceasta masura fiind in fapt directia logica, inevitabila, orice masura fiscala suplimentara atacand de cele mai multe ori consumatorul final (doar atunci cand concurenta este foarte mare acest fapt nu se intampla)
Multumesc pt raspuns!
Oops! La eventuale datorii nu m-am gandit, avand in vedere ca toate cele 3 S.C. sunt pe plus (cont 121 ”e credit” – fiecare plateste - a platit - impozit pe venit / profit, dar nu asa mult cum se pretinde acum).
Nu se pune problema de plus de valoare deoarece S.C. Y preia aceste firme tocmai pt a oferi ocazia acestora de a... functiona in continuare. Y nu e ”afectata” de OUG 34 – in sensul ca impozitul pe profit anual e mult mai mare decat minimul prevazut in OUG – cel putin, sper sa nu fie afectata de eventuale pierderi inregistrate de cele 3 S.C. care vor deveni ”puncte de lucru”... Iar daca aceste S.C. vor inregistra pierderi respectivii ”fosti-actuali administratori” subt obligati sa suporte eventuale diferente pt plata impozitului minim obligatoriu (conform intelegerii)... Daca nu vor participa in asemenea eventualitate nu va fi o problema ca Y sa ”renunte” la ”punctul de lucru” care nu mai e... rentabil (chiar daca pt un trimestru societatea Y ar fi ”auto-sanctionata” cu o eventuala pierdere care nu-i apartine).

Ideea de baza este ca am termen de gandire pana in 15 Mai – daca vand sau nu firma Y (cumparator exista si actele le-am redactat, doar ca nu am demarat procedura necesara). Intre timp, unii amici mi-au propus sa nu vand firma deoarece ei vor fi nevoiti sa declare falimentul in momentul cand li se va cere sa achite impozitul minim... Cele 3 S.C. au intre 1 si 4 angajati (intre care si proprietarii respectivi). Prin obiectul de activitate aceste firme nu isi vor permite prea curand sa plateasca acest impozit... Ca exemple de obiecte de activitate: design vestimentar, hand-made, secretariat, arhivare, inchiriere spatiu comercial (chirie deja achitata si care nu ”produce” venit capabil sa suporte impozitul minim obligatoriu), si alte asemenea...
Pt acest motiv as vrea sa inteleg daca exista unele riscuri – sa le zic asa... – insurmontabile... Nu vreau sa imi stric relatiile de amicitie din cauza banilor...