Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despãgubire rca în cazul stãrii de ebrietate.
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despãgubire rca în cazul stãrii de ebrietate.

salutare!
pe data de 1 mai 2009 am fost implicat într-un accident destul de grav avînd în vedere numărul mare de victime. pe scurt, de pe contrasens, fără să semnalizeze şi fără să se asigure, un alt şofer s-a încadrat în depăşire şi m-a lovit frontal. distanţa dintre autoturisme fiind foarte mică, cred că undeva între 50-80 metri impactul frontal a determinat avarierea ambelor maşini frontal în procent de aproape 90 la sută. şoferul ce a încercat manevra de depăşire şi m-a tamponat avea alcoolemia de aproape 0.9 la mie în aer expirat, atît el cît şi eu fiind testaţi cu aparatul. acum părerile sînt împărţite, vinovatul fiind în stare de ebrietate, poliţa lui rca îmi acoperă mie daunele materiale şi medicale?
Va acopera daunele materiale, societatea de asigurare avand posibilitatea de a se indrepta impotriva lui ulterior prin actiune separata. Pentru daunele medicale veti interveni in procesul penal ce urmeaza a se deschide pentru infractiunea de conducere sub influenta alcoolului si eventual vatamare corporala si va veti constitui acolo parte civila cu suma dorita (despagubiri materiale si morale), suma pe care va trebui s-o dovediti cu inscrisuri si martori. In cazul in care instanta va retine aceasta suma, il va obliga pe inculpat, alaturi de societatea de asigurare sa va plateasca aceasta suma.
Mult succes
av. M.Hornea
Mihaela Hornea, Avocat
vă mulţumesc pt. promptitudine.