avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Fara permis, baut, accident, furt
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Fara permis, baut, accident, furt

Buna ziua ...sa incep asa am venit baut acasa am luat cheile de la masina lu cumnatamiu care sta cu mine in aceeasi casa am facut accident FARA VICTIME a venit politia am suflat in prostia aia 0,77 mi a iesit dupaia am fost la sange si nu am nici permis de conducere ...Intrebarea mea este: Pot scapa cu amenda administrativa ? ca unii mi or spus ca da alti ca nu ..si plus de asta nu mai am nici antecedente penale :D
Ultima modificare: Vineri, 9 Mai 2014
zaicaioan, utilizator
Cel mai recent răspuns: eugen68octavian , utilizator 20:11, 19 Decembrie 2016
Depinde si de atitudinea in fata instantei. Si de apararea din cauza. E posibil sa scapati doar cu amenda.
Nu exista varianta de fi condamnat la pedeapsa amenzii pentru ca legea nu prevede aceasta posibilitate

ART. 335

Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Sunt 2 infractiuni de pericol in concurs, nu scapati fara condamnare, parerea mea.
Sanse ar putea exista la o sanctiune mai blanda decat condamnarea cu suspendare sau cu executare dar daca ajungeti la instanta veti fi condamnat dupa parerea mea.
Incercati sa va angajati avocat care sa isi dea foarte mult silinta ca sa nu fiti trimis in judecata.


Ultima modificare: Duminică, 11 Mai 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
De condamnare nu scapati, in nici un caz. Fiindca nu aveti antecedente penale, cel mai probabil ca veti lua 6 luni cu suspendare. Dar, nu este obligatoriu sa fie asa.
Si, exact cum v-au mai spus colegii, tine foarte mult de apararea pe care o va desfasura avocatul dvs.

Alte discuții în legătură

Conducere sub influienta alcolului redinciucconstantin redinciucconstantin ar 336 al 3 cod penal pedeapsa de 2 respectiv 5 ani inchisoare se da si cu suspendare? (vezi toată discuția)
Condus fara permis BlackT BlackT Buna seara, in seara asta patit ceva grav, m-am plimbat cu un amic prin parcare dupa care am iesit pe domeniul public ( nu am permis, dar sunt la scoala ), si ... (vezi toată discuția)
Curiozitate consecințe consum marijuana la volan Mihai28476w6 Mihai28476w6 Ce consecinte sunt daca esti oprit de poliție si ai consumat marijuana (oprit la volan ) multumesc anticipat (vezi toată discuția)