Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriptie drept anulare contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriptie drept anulare contract

Conform noilor coduri, dupa cat timp de la data vanzarii se prescrie dreptul de a cere anularea unui contract de vanzare a unui imobil?
Potrivit art. 1249 Cod Civ

(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, nulitatea absolută poate fi invocată oricând, fie pe cale de acţiune, fie pe cale de excepţie.

(2) Nulitatea relativă poate fi invocată pe cale acţiune numai în termenul de prescripţie stabilit de lege. Cu toate acestea, partea căreia i se cere executarea contractului poate opune oricând nulitatea relativă a contractului, chiar şi după împlinirea termenului de prescripţie a dreptului la acţiunea în anulare.

Asadar actiunea privind constatarea nulitatii absolute este imprescriptibila, iar cea privind nulitatea relativa se prescrie in termen de 3 ani de la data incheierii contractului. Cu toate acestea, nulitatea relativa poate fi invocata ca si aparare oricand.
Madalina Pascu, Avocat
Multumesc pentru raspuns.
Vanzarea unui imobil la un pret de aprox.5 ori mai mic decat valoarea de piata poate constitui motiv de nulitate absoluta?
Pretul trebuie sa fie real, sincer si serios.

Pretul este de esenta contractului de vanzare-cumparare.

Pretul derizoriu poate atrage nulitatea absoluta.

Prețul este neserios (derizoriu) dacă este atât de disproporționat în raport de valoarea bunului vândut încât să nu existe preț, să nu poată constitui obiectul obligației cumpărătorului și ,deci, o cauză suficientă a obligației asumate de vânzător de a transmite dreptul de proprietate.

Prețul este neserios dacă este infim, astfel încât obligația asumată de cumpărător să fie considerată inexistentă, iar cauza imediată a contractului de vânzare-cumpărare să nu poată fi identificată.