Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Renuntarea la o actiune litigioasa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Renuntarea la o actiune litigioasa

Buna ziua.
Sunt reclamanta intr-o actiune civila si vreau sa renunt.
Trebuie sa motivez de ce vreau sa retrag actiunea respectiva?
mioara2012, utilizator
Nu este nevoie de motivare.
Va puteti exprima pozitia procesuala pentru renuntarea la judecata.

Puteti fi obligat la cheltuieli de judecata (daca reclamantul le solicita si le dovedeste ).

(1) Reclamantul poate să renunţe oricând la judecată, în tot sau în parte, fie verbal în şedinţă de judecată, fie prin cerere scrisă.

(2) Cererea se face personal sau prin mandatar cu procură specială.
(3) Dacă renunţarea s-a făcut după comunicarea cererii de chemare în judecată, instanţa, la cererea pârâtului, îl va obliga pe reclamant la cheltuielile de judecată pe care pârâtul le-a făcut.
(4) Dacă reclamantul renunţă la judecată la primul termen la care părţile sunt legal citate sau ulterior acestui moment, renunţarea nu se poate face decât cu acordul expres sau tacit al celeilalte părţi. Dacă pârâtul nu este prezent la termenul la care reclamantul declară că renunţă la judecată, instanţa va acorda pârâtului un termen până la care să îşi exprime poziţia faţă de cererea de renunţare. Lipsa unui răspuns până la termenul acordat se consideră acord tacit la renunţare.
(5) Când renunţarea la judecată se face în apel sau în căile extraordinare de atac, instanţa va lua act de renunţare şi va dispune şi anularea, în tot sau în parte, a hotărârii sau, după caz, a hotărârilor pronunţate în cauză.
(6) Renunţarea la judecată se constată prin hotărâre supusă recursului, care va fi judecat de instanţa ierarhic superioară celei care a luat act de renunţare. Când renunţarea are loc în faţa unei secţii a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, hotărârea este definitivă.
Buna ziua.
Imi puteti spune ce art. este?
mioara2012, utilizator
Art. 406 din Codul de procedură civilă în vigoare.
Multumesc frumos.
Toate cele bune.