Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Actionare in instanta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Actionare in instanta

Buna ziua! Cam ce suma estimati ca as cheltui cu tot cu onorariul unui avocat ,pentru actionarea in instanta a unei persoane care mi-a invinetit rau ochiul. Vreau sa cer despagubiri de 2000 lei.Cam cat timp ar dura judecata?
Greu de estimat cat va dura. Cel putin 6 luni.
Aveti vreun certificat medico legal sau vreo dovada medicala care sa ateste cate zile de ingrijiri medicale au fost/sunt necesare pentru vindecare?
Incepeti prin a depune plangere la politie pentru vatamare.
Costurile nu pot fi estimate. Onorariul avocatial poate fi diferit, intrucat fiecare avocat este liber sa il stabileasca individual, asa incat ar trebui sa consultati un avocat pt. a va face o imagine clara.
Poate fi angajata raspunderea penala, sub aspectul savarsirii infractiunii de loviri sau alte violente ( daca simtul vazului va este afectat putem discuta de infractiunea de vatamare corporala grava ).

Daunele morale si materiale pot fi solicitate oricand in timpul urmaririi penale, pana la citirea actului de sesizare , in etapa judecatii.

Puteti preciza defalcat sumele de bani solicitate, cu titlu de despagubiri.( daune morale si materiale).

Infracţiuni contra integrităţii corporale sau sănătăţii
Art. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat