avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare la limita de varsta sau anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare la limita de varsta sau anticipat

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este varsta la care ma pot pensiona. Sunt femeie, m-am nascut pe 24. 09. 1958, iar din 10.08.2009 primesc pensie de invaliditate.
Conform deciziei de pensionare pentru invaliditate:
- total stagiu de cotizare realizat: 34 ani, 5 luni, 5 zile;
-din care:
-in gr.II( lg. 3/ 1977): 16 ani, 9 luni, 22 zile;
-conditii deosebite: 6 ani, 0 luni, 13 zile;
-conditii normale: 1 an,0 luni, 2 zile;
-stagiu asimilat; 5 ani, 0 luni, 0 zile;
-stagiu asimilat( alte drepturi asig. soc.): 1 an, 6 luni, 28 zile;
- stagiu aferent gr.I si II: 4 ani o luni.
Am redat din decizie pentru a fi foarte corecta. Va rog comunicati-mi care este si varsta la care ma pot pensiona anticipai si cu ce penalizare.
Ma multumesc!
Cel mai recent răspuns: Maria58 , utilizator 14:12, 13 Mai 2014
Potrivit celor postate:
Limita de varsta la 56 de ani si 2 luni(24/11/2014).
Mi se pare in neregula stagiul aferent.
Acesta ar trebui sa fie 5 ani si 6 luni pentru 22 de ani in conditii deosebite(3 luni/an).
Va multumesc pentru raspuns!
Voi cere verificarea stagiului aferent. Matematic asa este, nu stiu ce calcule au facut persoanele ce se ocupa cu eliberarea documentelor.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea varstei standard de pensionare pentru 20 ani lucrati in grupa a ii a taranulaur taranulaur Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentru a beneficia de pensie de limita pentru limita de varsta daca: -sunt nascut in 20.06.1958 -stagiul de ... (vezi toată discuția)
Relatii calcul pensie tedy tedy cu respect, pe data de 01-02-2008 am fost pensionat pe caz de boala profesionala.varsta la care s-a ivit invaliditatea a fost de 50 ani 1 luna 18 zile.Stagiul ... (vezi toată discuția)
Respingere dosar pensionare segovia_48 segovia_48 O ruda a primit Decizia prin care se respinge cererea de inscriere la pensie pentru LIMITA DE VIRSTA. Redau extrase din aceasta Decizie > Solicitant : Mihai ... (vezi toată discuția)