Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare la limita de varsta sau anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare la limita de varsta sau anticipat

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este varsta la care ma pot pensiona. Sunt femeie, m-am nascut pe 24. 09. 1958, iar din 10.08.2009 primesc pensie de invaliditate.
Conform deciziei de pensionare pentru invaliditate:
- total stagiu de cotizare realizat: 34 ani, 5 luni, 5 zile;
-din care:
-in gr.II( lg. 3/ 1977): 16 ani, 9 luni, 22 zile;
-conditii deosebite: 6 ani, 0 luni, 13 zile;
-conditii normale: 1 an,0 luni, 2 zile;
-stagiu asimilat; 5 ani, 0 luni, 0 zile;
-stagiu asimilat( alte drepturi asig. soc.): 1 an, 6 luni, 28 zile;
- stagiu aferent gr.I si II: 4 ani o luni.
Am redat din decizie pentru a fi foarte corecta. Va rog comunicati-mi care este si varsta la care ma pot pensiona anticipai si cu ce penalizare.
Ma multumesc!
Potrivit celor postate:
Limita de varsta la 56 de ani si 2 luni(24/11/2014).
Mi se pare in neregula stagiul aferent.
Acesta ar trebui sa fie 5 ani si 6 luni pentru 22 de ani in conditii deosebite(3 luni/an).
Va multumesc pentru raspuns!
Voi cere verificarea stagiului aferent. Matematic asa este, nu stiu ce calcule au facut persoanele ce se ocupa cu eliberarea documentelor.
Multumesc!