Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract comodat PFA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract comodat PFA

Am o nelamurire. In redactarea unui contract de comodat, este obligatoriu sa se specifice in mod expres datele privitoare la dobandirea titlului de propietate asupra imobilului ce face obiectul contractului ( ex: imobil dobandit prin..., conform..., autentificat la....., titlul de propietate/nr,data fiind inscris in Cartea funciara.....la....) ?
Multumesc.
Obligatorii sunt elementele de identificare a partilor si a imobilului. Consider ca este suficient daca acest contrat este insotit de un extras de carte funciara de informare, acolo putandu-se vedea proprietarul si modul de dobandire al proprietatii.
Totusi, depinde si de forma contractului (act sub semnatura privata sau act autentic).
contractul va fii intocmit sub semnatura privata.