avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

incetarea contractului de munca

cu ce articol din codul muncii pot inceta contractul individual de munca ca angajatii sa beneficieze de somaj daca firma si-a suspendat activitatea pe 3 ani.

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:33, 7 Mai 2009
din motive care nu tin de persoana salariatului , respectiv art.65 din codul muncii
Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:
Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. a), b), c), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile ulterioare;
Vedeti si Hotarare nr. 449 din 15/04/2009 (Hotarare 449/2009) pentru modificarea si completarea unor acte normative in aplicarea prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 126/2008 privind modificarea si completarea unor acte normative in vederea eliminarii legaturilor dintre nivelul drepturilor acordate din bugetul asigurarilor pentru somaj si nivelul salariului de baza minim brut pe tara si al stabilirii masurilor de aplicare a unor regulamente comunitare
Art. I. - Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 174/2002, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 181 din 18 martie 2002, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. Articolul 5 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 5. - Prin motive neimputabile, in sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca in temeiul art. 56 lit. b), e), f), h) si j), art. 61 lit. c) si d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. (41) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la somaj misu183 misu183 Buna ziua! Vreau sa stiu daca: a) prin demisie se pierde dreptul la somaj b) cu ce litere se poate desface contractul de munca din initiativa angajatorului ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj cirsteaioana cirsteaioana Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema: am lucrat 5 ani la o firma si mi s-a desfacut contractul de munca cu acordul partilor, ... (vezi toată discuția)
Demisie MARIANASAVA MARIANASAVA BUNA ZIUA.Am o intrebare daca plec de la locul de munca prin demisie cu respectarea preavizului de 20 de zile calendaristice am dreptul la somaj dupa aceea ? (vezi toată discuția)