Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie, partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie, partaj

Sunt casatorita, sotul meu impreuna cu fratele acestuia a primit donatie apartament cu 4 camere, 2 camere sotul si 2 cumnatul, sunt casatorita de 18 ani avem un copil de 18 ani, din cauza neintelegerilor vreau sa divortam de fapt de comun acord, eu am dreptul la acest imobil si daca da in ce conditii?
Multumesc
Nu intra in masa partajului bunurile mobile si imobile primite de unul dintre soti sub forma de donatie, cand donatorul nu specifica faptul ca donatia este si in beneficiul celuilalt sot.
Nu, n-aveti dreptul.. decat daca moare pana divortati.