Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema.
Un angajat isi cere demisia cu data de ....... (de ex. cu 13.05.2014 ). Angajatorul nu renunta la perioada de preaviz. Este corect sa isi ceara demisia cu aceasta data sau termenul de preaviz incepe de la data depunerii si inregistrarii cererii la unitate?

Multumesc!
Buna ziua!
Daca angajatorul nu este de acord cu un termen de preaviz mai mic decat cel reglementat prin contractul de munca, atunci angajatul trebuie sa respecte termenul de preaviz mai sus mentionat (care nu poate fi mai mare decat limitele reglementate de art 81, alin 4 din Codul muncii)
Spor si voie buna!
caniculesei

1. In practica, asa se formuleaza cererea de demisie.

2. Termenul de preaviz incepe sa curga de-a doua zi . Regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii. În calculul termenului de preaviz nu intră ziua comunicării sale angajatorului.