Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

buna ziua,
nu mi s- a mai platit pensie alimentara din luna februarie.
cum trebuie sa procedez??
il pot da acum in judecata sau trebuie sa astept 1 iunie??
exista vreun formular special??
ce trebuie sa fac??
multumesc
o zi frumoasa
Conform art. 378 Cpenal neplata cu rea-credinta a pensiei se intretinere stabilite pe cale judecatoreasca timp de 3luni constituie infractiunea de abandon de familie. Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Fapta nu se pedepseste daca inainte de terminarea urmaririi penale inculpatul isi indeplineste obligatiile.
Pentru o consultatie juridica mergeti la un avocat. Raspunsurile de pe acest forum nu constituie consultatii juridice.
Anamaria Plevit, Avocat
Daca nu aveti bani de avocat, mergeti la sectia de politie de care apartine tatal sau dvs, cu domiciliul, si depuneti o plangere. O scrieti cu pixul pe hartie in fata politistului care este de serviciu. Prezentati dovada neplatii pensiei de la data mentionata de dvs.Aveti posibilitatea sa va impacati cu tatal si sa va retrageti plangerea. Nu va retrageti plangerea pana cand nu primiti banii restanti la zi! Nu acceptati promisiuni spre a va retrage plangerea, deoarece, dupa cum bine stiti, copiii nu cresc cu promisiuni!
proastasatului, utilizator
Aveti o hotarare pentru pensie? Pentru dupa majorat? Pentru minorat doar? Cati ani aveti? Ce e la 1 iunie?