Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... TRANSFER DOSAR PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

TRANSFER DOSAR PENSIE

Ce presupune transferul dosarului de pensie.Este posibil sa se modifice pensia?Am primit o decizie care m-a socat in prima faza.,sunand la Casa de Pensii am aflat ca trebuie sa mai primesc o decizie finala si apoi sa fac contestatie daca sunt nemultumita.Multumesc
Avand in vedere dispozitiile art. 149 si urmatoarele din legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice puteti formula contestatie impotriva deciziei de pensionare in termen de 30 de zile de la comunicare, la Comisia Centrală de Contestaţii.
Teoretic, comisia ar trebui sa va solutioneze contestatia in 45 de zile, dar cu siguranta nu se va intampla asta.
Ulterior, va puteti adresa instantelor civile specializate in litigiile de munca si asigurari sociale.
De recomandat sa apelati la un specialist.
Da.Este posibil sa se modifice pensia.