avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nevinovat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nevinovat

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu o problema:
Este vorba de verisorul sotului meu: el provine dintr-o familie mai saraca,locuieste intr-un sat din jud.Neamt.Ieri dupa amiaza s-a depistat o casa sparta in acel sat.Politia a venit la el acasa sa il caute si sa il ia la anchetat fiind siguri ca el a spart casa.In seara cand s-a spart casa el a fost acasa de la ora 8-8.30 fiind impreuna cu parintii lui,casa cica s-a spart in noaptea aia pe la 2-3 dimineata)(asta s-a intamplat in noaptea de 14 spre 15 mai a.c).A venit politia l-a luat si l-au dus direct la locul faptei..fara sa ii ia vreo declaratie inainte...apoi l-au dus la politie si i-au zis ca daca nu spun ca el este faptasul il bat de nu o sa il mai recunoasca nimeni..i-au pus catusele la maine si sub intimindarea lor a semnat declaratia scrisa de ei...sunt mai multe dovezi care arata ca el nu a fost vinovata: prima dovada ar fi ca copilul nu a fost plecat din casa in aceea noapte,a doua ar fi ca daca el ar fi plecat cineva l-ar fi auzit(ca sa iasa din casa trebuia sa treaca prin camera parintilor),daca ar fi iesit vea cu hainele murdare si facea urme de glod..deoarece in aceea seara ploua torential afara...Proprietarul casei spune ca i s-a furat suma de 1000 lei si un lant de aur...baiatul asta nu a avut nici un ban la el...s-a dus pe jos la scoala impreuna cu un coleg de al lui... specific ca scoala este inafara satului si a mers pe jos vreo 10 km..si dus si venit de la scoala...Va rog sa imi spuneti unde as putea sa ma adresez ca sa nu il acuze pe nedrept...Noi il credem pe cuvant ca nu a fost el...dar politia ii baga lui fapta fiindca il vede ca provine dintr-o familie saraca si ca nu are cine sa il ajute....Se poate intoarce cumva declaratia care e semnata de el? se mai poate face ceva ca el sa nu fie acuzat pe nedrept?Cum e posibil ca la un post de politie sa se intample asemenea amenintari? Ce se poate face in cazul asta? Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns...Mentionez ca baiatul este major
Angajati avocat care sa-l asiste si toate abuzurile se vor termina, chiar nu stiu ce sa va spun altceva, este o incalcare flagranta a drepturilor si libertatilor omului.
Da, e complicata situatia deoarece fara avocat angajat nu o sa il bage in seama daca ei cred ca e vinovat.
Depinde si ce probe sunt deoarece in functie de acest aspect se fac apararile de avocat.
Nu pot sa spun ca este intamplatoare prezenta politistilor direct la ruda sotului dvs, ca si cum criteriul selectiei facuta de acestia ar fi doar saracia unei persoane. Banuiesc ca ruda respective a mai savarsit in trecut si alte infractiuni similare, fiind cunoscut de politisti ca avand astfel de metehne.De asemenea, cred ca mai sunt si alti oameni saraci in satul respective, astfel ca nu intamplator l-au luat la intrebari pe var. Evident ca asta nu inseamna ca este vinovat de fapta de care este invinuit acum....
Din ce spuneti dvs nu se poate aprecia cu exactitate decat ca varul nu poate combate spusele politistilor referitoare la activitatea sa din timpul in care a fost sparta locuinta.....Asa cum spuneau colegii din postarile anterioare, ar fi bine sa angajati un aparator sau sa solicite acordarea unuia din oficiu, intrucat declaratiile date fara ca aparatorul sa fie present pot fi anulate usor in instanta, mai ales daca nu sunt sustinute si de alte probe....success!
Va multumesc frumos pt raspunsuri.S-a constatat ca nu el este vinovatul...Tin sa precizez ca nu a mai avut alte antecedente..politia l-a banuit deoarece un vecin care sta viz-a-vi de cel care a avut locuinta sparta i-a zis ca ar putea fi el deoarece cu 2 ani in urma l-a avut la munca si a zis ca poate atunci s-a uitat la casa ...si de asta politia l-a luat pe el ca vinovat..dar au luat amprentele si a reiesit ca nu el este vinovat..
Cu toate ca probabil va ramane fara nici un fel de consecinte negative pentru politisti, verisorul ar trebui sa formuleze o plangere impotriva lor. In contextul dat recunoasterea faptei (presupunand ca inscrisul prin care s-a facut recunoasterea mai exista la dosar :weg: ) este cel putin ciudata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presupuse loviri, vatamari - plangere, legalitate ContSters327631 ContSters327631 Buna ziua! Sunt impreuna cu o fata de aproximativ 1 an de zile. O parte dintre colegii acesteia obisnuiau sa o jigneasca frecvent la scoala si sa o ... (vezi toată discuția)
Tanara 26 de ani caz penal - a incercat sa inece copilul bogdan666 bogdan666 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, este vorba de sora mea care din ziare reiese ca a incercat sa isi omoare fetita de 3 luni (nu stiu sigur ... (vezi toată discuția)