Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Efectele legii penale noi mai favorabile, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Efectele legii penale noi mai favorabile, (dezincriminarea) fata de permis de conducere anulat in baza unei condamnari pe vechiul cod penal

Buna,

Numele meu este Daniel, va rog sa ma lamuriti intr-o problema cu care ma confrunt:
La data de 02.12.2013 am fost condamnat printr-o hotarare definitiva la pedeapsa de 6 luni de inchisoare pentru infractiunea de vatamare corporala din culpa prev. de art. 184 alin 1 si 3 iar ca modalitate de executare a fost aleasa suspendarea conditionata. Ulterior acestui moment, data fiind intrarea in vigoare a Noului Cod Penal, am formulat o cerere prin care am cerut instantei sa constate intervenirea legii penale noi de dezincriminare intemeindu-mi cererea pe dispozitiile art. 595, art. 16 alin. 1 lit b si 396 alin 5 C.pr.pen. cat si art. 4 C.pen.. Instanta a admis cererea dispunand urmatoarea solutie:

In temeiul art. 23 din Legea nr. 255/2013, art. 595 C.pr. pen.,raportat la art.3 alin. 1 din Legea nr. 187/2012, admite contestatia la executare formulata de petentul condamnat.........
In temeiul art. 4 C.pen., raportat la art.3 alin. 1 din Legea nr. 187/2012, constata ca in concret fapta pentru care a fost condamnat intimatul in temeiul art. 184 alin. 1 si 3 C.pen. din 1969 prin sentinta penala xxxxx/2013, definitiva prin d.p. xxx/R/02.12.2013 nu mai este prevazuta ca infractiune de legea penala.

Mentionez ca aceasta decizie este definitiva

Am fost la politie iar dansii nu stiu ce sa faca.

Va rog sa-mi spuneti daca politia este obligata in baza acestei solutii, ramasa definitiva, sa-mi ridice sanctiunea anularii permisului de conducere precum si restituirea acestuia?

Va multumesc
danielbox4, utilizator
Trebuie sa va primiti permisul inapoi.
Va multumesc pentru ajutorul acordat prin raspunsurile dvs.. In urma unei cereri adresate catre Directia Juridica a Politiei Rutiere mi-a fost restituit permisul de conducere. Avand in vedere ca acest caz a fost primul de pana acum durata de la depunerea cererii pana la restituire a fost de cca. 40 zile. Durata este motivata deoarece fiind primul caz din judetul Timis a fost necesar ca Politia din Timisoara sa solicite comunicarea unui punct de vedere Directiei de la Bucuresti.

Mult succes tuturor. Conduceti cu prudenta!

Cu stima,
Ganea Daniel Alexandru
danielbox4, utilizator
Mda, bine ca s-a rezolvat.