Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doresc sa iau o fata la domiciliul meu insa imi este ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doresc sa iau o fata la domiciliul meu insa imi este teama ca mi-o ia familia inapoi

Buna seara! Am o prietena de 18 ani si as dori sa o iau acasa la mine definitiv,parintii o abuzeaza ,agresand-o fizic si spunandu-i cuvinte insultatoare atat la adresa ei cat si a mea . Imi este teama insa ca vor face un demers la politie si vor
veni la domiciliul meu si o vor lua inapoi . Imi puteti sugera niste sfaturi legale ?
Fata este majoră, nu are ce să vă facă poliția.
Deci fata are vârsta la are poate lua decizii , fără a cere voie părinților. Doar în situația în care ea ar fi lipsită de discernământ, datorită unor afecțiuni de ordin psihic, ar putea exista probleme, întrucât, s-ar afla sub tutela unui ocrotitor legal .
Dacă nu există o astfel de situație și fata dorește și ea să locuiți împreună, este ok.
Ce pot face in cazul in care familia va veni la usa mea ? Sunt stresata si imi doresc sa locuiesc cu cea mai buna prietena a mea si nu vreau probleme si scandaluri

nu veti avea absolut nici o problema daca o luati la dvs acasa, daca ea are 18 ani impliniti deja. fiecare om este liber sa faca ce vrea. ea fiind majora, nu au cum s-o ingradeasca parintii insa isi pot inmulti agresiunile fizice si verbale :(
gi-jane2, moderator

stiu dar ma enerveaza,nu pot dormi linistita cu teama ca o vor lua in strainatate ca sa nu o vad..
gi-jane2, moderator
Doamne fereste, la 18 ani nu are cum s-o ia de manutza parintii si sa plece cu ea ca doar nu e un minor.