avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Abuz in serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Abuz in serviciu

Buna ziua,

Avem un caz in cadrul institutiei, un angajat de la un punct de lucru a emis o adeverinta cu antetul nostru semnata si stampilata in numele firmei, unei persoane pe care noi nu o cunoastem prin care spune ca a " efectuat un stagiu de pregatire la cabinetul nostru".
Asta se numeste abuz in serviciu. Vrem sa ii facem o decizie si nu stiu exact toate articolele de lege si cum sa o redactam corect in ce priveste incalcarea Codului Muncii, ROI-ul si Contrcatul Individual de munca.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:54, 19 Mai 2014
1. Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

2. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

3. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.
Multumesc.
Nu mai bine ii zicem sa-si dea demisia singura decat sa trecem prin tot acest proces??????? care oricum va avea aceasi finalitate?
Puteti sa-i sugerati o astfel de modalitate de incetare a c.i.m. prin demisie sau cu acordul partilor , dar nu sa o obligati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Absente nemotivate, inchidere cim marialiv marialiv care este modalitatea corecta de inchidere a CIM in cazul angajatilor ce pleaca fara a solicita lichidare sau demisie? (vezi toată discuția)
Consultanta si reprezentare nerespectare preaviz demisionar secretariatofficemax secretariatofficemax Rog pasi de facut in cazul nerespectarii preavizului de catre angajat la demisie Suntem societate comerciala. CIM pe durata nedeterminata, Demisie, ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate lidiaf lidiaf avem un angajat care nu a mai venit la munca din 04.04.2014, s-a certat cu sefu si nici nu a venit sa-si scrie demisia; cum pot sa-i desfac contractul de munca ... (vezi toată discuția)