Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul prenatal

Buna ziua,

imi cer scuze ca va deranjez. Sunt insarcinata in 28 de saptamani si medicul ginecolog mi-a recomandat sa intru de la 1 iunie in concediul prenatal, concediul mi-l da medicul de familie.

Intrebare: Primesc 85% din salariu brut sau net? Eu am 1020 de ron brut. Cine imi da acesti bani angajatorul sau statul? Cum voi intra in posesia acestor bani? Mentionez ca domiciliul din buletin e in Resita dar stau in chirie si lucrez in Timisoara.

Va rog sa-mi raspundeti.
O zi frumoasa!
Potrivit OUG 158/2005 persoanele asigurate au dreptul la concediu de sarcina (63 de zile) si lauzie (63 de zile) pe o perioada de 126 de zile, timp in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.

Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul (art. 10 din OUG 158/2005), baza de calcul ce se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar.

Indemnizatia de maternitate nu se impoziteaza, conform Codului Fiscal.

Indemnizatia de maternitate se suporta integral din Fondul National Unic al Asigurarilor Sociale de Sanatate (FNUASS), insa angajatorul este cel care pune in plata indemnizatia, urmand apoi sa-si recupereze banii de la Casa de sanatate.
Pentru luna iunie se poate face urmatorul calcul:

FLUTURAS iunie 2014
Salariu incadrare = 1020
Total zile lucratoare/luna = 20

indemnizatie CM FNUASS 20 zile = 839
Venit Brut = 839
CAS = 80
Somaj = 0
CASS = 0
Venit Net = 759
Impozit = 0
Salariu net = 759 lei

Calculul indemnizatiei de concediu medical:se face cu veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare astfel:

mai 21 zile venit = 1020
aprilie 21 zile venit = 1020
martie 21 zile venit = 1020
februarie 20 zile venit = 1020
ianuarie 21 zile venit = 1020
decembrie 20 zile venit = 1020
total zile 6 luni anterioare = 124
total venituri 6 luni anterioare = 6120
media zilnica = 6120 : 124 = 49.35
indemnizatia aferenta lunii iunie = 49,35 x 20 zile x 85% = 839 lei

In toata perioada de concediu de maternitate (prenatal sau postnatala) se va pastra media zilnica calculata mai sus. Diferenta de indemnizatie lunara va fi data de numarul de zile lucratoare ale lunii de calcul.