Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas in caz de casatorie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas in caz de casatorie

Este posibil ca o persoana care are 21 de ani, studenta in anul II la o facultate de stat, cursuri de zi si are o mama care lucreaza si primeste lunar salariul minim pe economie, sa mai primeasca pensie de urmas daca in toamna viitoare se casatoreste?
Multumesc anticipat!
Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice nu prevede incetarea platii pensiei de urmas in situatia in care beneficiarul pensiei se casatoreste .

Pensia de urmas a persoanei in cauza nu are nicio legatura cu salariul mamei.