Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces evaziune fiscala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces evaziune fiscala

buna ziua.
am pe rol un process de evaziune fiscal in valoare de 13500 ron.am achitat aceasta suma inainte de a incepe procesul.
din pacate eu nu ma pot prezenta fiind in strainatate si avand serioase problem de sanatate cu baietelul meu.
imi pute ti spune va rog daca voi fi condamnat sau voi primi o amenda penala.
deasemeni imi pute ti spune in caz de condamnare care este legea extradarii dintre un stat din eu si Romania si cum pot ataca acest lucru.daca plec de linga copilul meu ...nu are cine sa l creasca si sa l ingrijeasca fiind singurul care munceste.
va multumesc
peppa10, utilizator
Legea nr. 241/2005:

(1) În cazul săvârşirii unei infracţiuni de evaziune fiscală prevăzute de prezenta lege, dacă în cursul urmăririi penale sau al judecăţii, până la primul termen de judecată, învinuitul ori inculpatul acoperă integral prejudiciul cauzat, limitele pedepsei prevăzute de lege pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 100.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se poate aplica pedeapsa cu amendă. Dacă prejudiciul cauzat şi recuperat în aceleaşi condiţii este de până la 50.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, se aplică o sancţiune administrativă, care se înregistrează în cazierul judiciar.
(2) Dispoziţiile prevăzute la alin. (1) nu se aplică dacă făptuitorul a mai săvârşit o infracţiune prevăzută de prezenta lege într-un interval de 5 ani de la comiterea faptei pentru care a beneficiat de prevederile alin. (1).

Veti primi o sanctiune administrativa (amenda).
Nu se pune problema de extradare.
va multumesc frumos.
o zi buna va doresc